Kolejna odmiana wirusa jeszcze nie dotarła do Polski, ale już zbiera swoje żniwo na świecie

Polska

fot. iStock / zdjęcie ilustracyjne

Odmiany koronawirusa odkrywane przez badaczy nazywane są literami alfabetu greckiego. W Polsce potwierdzono dotychczas przypadki wariantu Lambda. Okazuje się jednak, że jeszcze jedna mutacja może być groźna dla społeczeństwa. Umierają pacjenci, którzy wcześniej przyjęli szczepionkę.

Lambda w Polsce

W ubiegłym tygodniu wiceminister zdrowia Waldemar Kraska potwierdził, że w Polsce stwierdzono przypadki zakażenia wariantem Lambda koronawirusa. Wiceszef resortu wyjaśnił, że nie jest on tak groźny i aktywny, jak odmiana Delta. Podkreślił również, że w przypadku klasycznego koronawirusa mogliśmy mówić o powszechnej odporności przy wyszczepialności na poziomie 60 proc. W przypadku Delty epidemiolodzy prognozują, że zbiorową skuteczność zapewniłoby dopiero społeczeństwo zaszczepione w 90 proc.

Kappa zabija zaszczepionych

W Polsce nie odnotowano jeszcze wariantu Kappa, którego wystąpienie pierwszy raz potwierdzono w Kolumbii. Patrząc jednak na rozwój pozostałych odmian wirusa, wydaje się to być tylko kwestią czasu. Niepokojące wiadomości docierają z Belgii, gdzie mutacja miała być powodem śmieci siedmiorga seniorów, pensjonariuszy domu opieki. Wszyscy byli wcześniej zaszczepieni przeciwko COVID-19.

„Zespół wirusologiczny, który przeprowadził testy, powiedział, że mieszkańcy zostali zarażeni linią B.1.621 Covid-19 pochodzącą z Kolumbii. W ostatnich tygodniach wykryto go w Stanach Zjednoczonych, gdzie obecnie odpowiada za 2 proc. wszystkich infekcji koronawirusem, ale przypadki w Europie były rzadkie.” – informuje portal France24.

Początkowo choroba przebiegała łagodnie

Kathleen Boydens, kierownik medyczny w domu opieki Zaventem koło Brukseli, w którym wykryto łącznie 21 przypadków Kappy opisała, że seniorzy początkowo wykazywali łagodne objawy choroby. Ich stan zaczął pogarszać się po dwóch tygodniach. Siedmioro pensjonariuszy w wieku 80 – 90 lat, zmarło w wyniku zakażenia.

Jak podaje France24, pozostali zakażeni czuli się dobrze. Wśród chorujących byli również członkowie personelu.

09.08.2021 Niedziela.NL // Bron: News4Media // fot. iStock

(es)


Komentarze 

 
+4 #1 HENRYK 2021-08-09 14:57
Po co te "Strachy na Lachy"Co ma być to będzie.Pandemia trwa już kilkanaście miesięcy i będzie z nami permanentnie
tak jak grypa.
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Wskaźnik upału osiągnął maksimum na południu Holandii. Roboty drogowe odwołane, asfalt zbyt gorący do pracy

News image

PRACA W HOLANDII: Codziennie setki wakatów na www.praca.nl (czwartek 25 czerwca 2026, www.PRACA.NL)

News image

Kryzys zaufania w holenderskiej prokuraturze. Grupa pracownicza rozwiązała się w proteście

News image

Małpa uciekła z Beekse Bergen. Przepłynęła fosę, która miała być nie do pokonania

Najnowsze w kategorii: Polska

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki