Holandia więcej truła w 2025 roku, bo produkowała prąd dla sąsiadów. Kolektywna emisja CO2 wzrosła o 2,3 procent

Holandia

fot. Shutterstock, Inc. / zdjęcie ilustracyjne

Emisja CO2 przez duże holenderskie firmy wzrosła w 2025 roku o 2,3 procent według danych Holenderskiego Urzędu ds. Emisji. Paradoksalnie wzrost nie wynikał z krajowego zapotrzebowania na energię, lecz z tego, że holenderskie elektrownie produkowały więcej prądu na eksport do krajów sąsiednich.

Powody były różne. Belgia miała mniej energii jądrowej z powodu prac serwisowych, Niemcy odnotowały słabsze wiatry, co ograniczyło produkcję wiatrową, a niskie stany wód w Austrii i Szwajcarii zmniejszyły możliwości hydroelektrowni. W tej sytuacji Holandia weszła w lukę i spaliła więcej węgla, żeby zaspokoić zagraniczny popyt. Ponad połowa dodatkowej emisji CO2 pochodziła właśnie z elektrowni węglowych.

Obraz nie jest jednak jednolicie czarny. Holenderski przemysł chemiczny i lotnictwo zmniejszyły swoje emisje CO2, co częściowo zrównoważyło wzrost z sektora energetycznego. Firmy objęte europejskim systemem handlu emisjami ETS płacą za każdą tonę wyemitowanego CO2, co ma je zachęcać do ograniczania zanieczyszczeń.

25.04.2026 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.


Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Cały zarząd miasta podał się do dymisji. Wszystko przez tajny dokument byłego burmistrza

News image

Skandal mięsny w Holandii się rozrasta. Wycofywane są już nie tylko mięso, ale też hamburgery, zupy i przekąski

News image

PRACA W HOLANDII: Codziennie setki wakatów na www.praca.nl (czwartek 11 czerwca 2026, www.PRACA.NL)

News image

Holandia może zostać bez prądu już w 2028 roku. Dwa lata wcześniej niż zakładano

Najnowsze w kategorii: Holandia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki