Ponad 2,2 miliona osób odwiedziło…

Archiwum

…otwarte po wieloletnim remoncie słynne amsterdamskie Rijksmuseum. Opłacało się czekać, to był najlepszy rok w dziejach tego muzeum.

Po trwającej prawie dekadę wielkiej przebudowie, odnowione muzeum 13 kwietnia 2013 roku zostało ponownie otwarte. Aktu uroczystego otwarcia dokonała królowa Beatrycze. Było to jedno z jej ostatnich ważnych zadań w roli królowej; dwa tygodnie później abdykowała na rzecz syna, wówczas księcia, a obecnie króla, Wilhelma Aleksandra.

Całość muzeum otwarta była w 2013 roku dla odwiedzających jedynie przez osiem i pół miesiąca. W tym czasie budynek położony na południe od ścisłego centrum stolicy odwiedziło 2,200,000 osób. To rekord!

Poprzednim rekordowym rokiem był 1975. Będące holenderskim muzeum narodowym Rijksmuseum odwiedziło wówczas 1,4 miliona gości. Na tym tle tegoroczny sukces jest jeszcze większy: w 8,5 miesiąca 2013 roku 2,2 mln gości, a w 12 miesięcy (dotąd) rekordowego 1975 roku jedynie 1,4 mln.

Co ciekawe, większość gości w 2013 roku stanowili nie zagraniczni turyści, ale Holendrzy (60 procent). Dyrektor muzeum, Wim Pijbes, dane na temat liczby odwiedzających skomentował mówiąc o „historycznym roku” w dziejach placówki.

Rijksmuseum słynie przede wszystkim z najlepszej na świecie kolekcji arcydzieł holenderskiego malarstwa Złotego Wieku (XVII w.). Oprócz olbrzymiej „Straży Nocnej” (inna nazwa to „Wymarsz Strzelców”) i innych dzieł Rembrandta, zobaczymy tu kilka płócien Vermeera (m.in. słynną „Mleczarkę”) i setki obrazów innych starych, cenionych mistrzów.

Muzeum nie ogranicza się wyłącznie do malarstwa, wyłącznie do Holandii i wyłącznie do XVII wieku. Znajdziemy tu setki innych obiektów, od XIV-wiecznych japońskich rzeźb, po pistolet Napoleona, najstarszy holenderski samolot czy meble i stroje zaprojektowane przez współczesnych, jeszcze żyjących twórców.

Kto chce poznać i zrozumieć historię Holandii, ten w Rijksmuseum znajdzie odpowiedź na wiele pytań.

Ł.K., Niedziela.NL

Komentarze 

 
+3 #1 Wszyscy wiedza i nic 2013-12-31 23:42
Muzułmańskie dziecko w Skandynawii pyta mamę:
- Mamo, co to jest socjalizm i co to jest rasizm?.
Mama:
- No więc tak, Mohammad… Socjalizm jest wtedy, kiedy biali ludzie pracują codziennie, żebyśmy my mogli przyjechać do ich krajów i dostawać zasiłki… no wiesz – dopłaty do czynszu, kupony na jedzenie, darmowe leczenie i takie tam. Na tym polega socjalizm.
Mohammad:
- Ale mamo, czy ci głupi biali ludzie nie wściekają się, że tak jest?
Mama:
- Oczywiście, że tak, kochanie. I to jest właśnie rasizm!!!
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Strajk transportu publicznego w środę rano. Pociągi, autobusy i tramwaje staną na cztery godziny

News image

Eemshaven czy Terneuzen? Tylko te dwie lokalizacje pozostały w wyścigu o nowe elektrownie jądrowe

News image

Katwijk popiera budowę wielkiej fabryki Eli Lilly. Powstać mają także tysiące mieszkań

News image

Znany z programów randkowych mężczyzna podejrzany o zabójstwo żony. Sprawa wstrząsnęła sąsiadami

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki