[ENG] By using this website you are agreeing to our use of cookies. [POL] Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies [NED] Door gebruik te maken van onze diensten, gaat u akkoord met ons gebruik van cookies. OK

Mieszkańcy Utrechtu mogą w przyszłości otrzymywać powiadomienia na telefon, gdy sieć elektryczna będzie przeciążona, z prośbą o odłożenie energochłonnych czynności na później. Chodzi na przykład o wstrzymanie się z włączeniem suszarki do ubrań czy ładowaniem samochodu elektrycznego do momentu, aż obciążenie sieci spadnie.
Pomysł zaproponował odpowiedzialny za energię radny prowincji Utrecht Huib van Essen w oficjalnym piśmie, a operator sieci Tennet odniósł się do niego entuzjastycznie. Podobne rozwiązania testowano już wcześniej w kilku innych krajach.
Problem przeciążonej sieci elektrycznej w Utrechcie jest poważny. Od 1 lipca region nie przyjmuje nowych wniosków o przyłączenie do sieci, ponieważ jest ona praktycznie pełna. Rząd od dłuższego czasu próbuje zachęcać mieszkańców do ograniczania zużycia prądu w godzinach szczytu, jednak dotychczasowe apele zdaniem operatorów przynoszą zbyt słabe efekty.
System powiadomień byłby kolejnym krokiem. Zamiast ogólnych zaleceń mieszkańcy otrzymywaliby konkretny sygnał w odpowiednim momencie. To rozwiązanie, które nie wymaga kosztownej rozbudowy infrastruktury i może przynieść szybkie efekty, podczas gdy budowa nowej stacji wysokiego napięcia może potrwać nawet do 2031 roku.
15.05.2026 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.
| < Poprzednia | Następna > |
|---|
![]() Holandia buduje za dużo dużych domów rodzinnych. ABN Amro ostrzega przed nadwyżką |
![]() Coraz więcej gmin ogranicza nauczanie domowe. Nowe wnioski są wstrzymywane |
Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione
Kat. Tłumacze
więcej na ogłoszenia.niedziela.nl
Kat. Transport - busy
więcej na ogłoszenia.niedziela.nl
Kat. Praca
więcej na ogłoszenia.niedziela.nl