Telefon w ręku i pociąg przed nosem. Młodzi coraz częściej giną na przejazdach kolejowych

Holandia

fot. Bjoern Wylezich / Shutterstock.com / zdjęcie ilustracyjne

Między 2021 a 2025 rokiem odsetek młodych ludzi wśród ofiar wypadków i niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach kolejowych wzrósł z 17 do 33 procent. W tym czasie na przejazdach zginęło dwanaście osób w wieku od 10 do 29 lat. Dane opublikował zarządca holenderskiej infrastruktury kolejowej ProRail, który od lat próbuje walczyć z tym problemem.

Według ProRail głównymi przyczynami są pośpiech, niecierpliwość i rozproszenie uwagi przez telefon. Młodzi ludzie ignorują opuszczone szlabany oraz czerwone światła, bo są przekonani, że zdążą przejść lub przejechać przed nadjeżdżającym pociągiem. Część z nich po prostu nie zauważa sygnałów ostrzegawczych, skupiając uwagę na ekranie smartfona.

ProRail rozpoczyna nową kampanię społeczną mającą zwiększyć świadomość zagrożenia. Poprzednie działania, w tym modernizacja niestrzeżonych przejazdów oraz montaż fotoradarów, przyniosły jedynie ograniczone efekty. Rosnąca liczba ofiar pokazuje, że problem nie znika, lecz staje się coraz poważniejszy.

11.05.2026 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.


Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Najnowsze w kategorii: Holandia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki