Frekwencja poszła w górę. Holendrzy chętniej ruszyli do urn niż cztery lata temu

Holandia

fot. Rijdende Redactie / Shutterstock.com / zdjęcie ilustracyjne

Frekwencja w wyborach samorządowych w Holandii wyniosła 53,7 procent, czyli była wyższa niż w 2022 roku. Wtedy do urn poszło 51 procent uprawnionych. Dane podała służba wyborcza ANP. To oznacza, że choć lokalne wybory wciąż przegrywają z krajowymi pod względem zainteresowania, tym razem udało się wyciągnąć do lokali więcej osób niż poprzednio.

Do głosowania uprawnionych było 14,3 miliona osób. W wyborach ogólnokrajowych frekwencja jest zwykle znacznie wyższa i często sięga około 80 procent, dlatego wynik samorządowy nadal pokazuje wyraźną różnicę w mobilizacji wyborców. Mimo to wzrost względem poprzednich lokalnych wyborów daje partiom i samorządom sygnał, że zainteresowanie sprawami gmin nieco odbiło.

Najwyższą frekwencję zanotowano w Staphorst, gdzie zagłosowało aż 80,6 procent uprawnionych. Na drugim końcu znalazł się Rotterdam z wynikiem 40,6 procent. To wciąż najsłabszy rezultat w kraju, ale nawet tam widać poprawę, bo cztery lata temu do urn poszło 38,9 procent mieszkańców.

19.03.2026 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.


Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

News image

Defilada Weteranów i festiwal Defqon.1 odwołane z powodu upałów

News image

Prawie 40 stopni w Limburgii. Rekord upału z 2019 roku jednak nie padł

Najnowsze w kategorii: Holandia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki