Holandia: Już tyle energii ze źródeł odnawialnych

Holandia

Fot. Shutterstock, Inc.

W ubiegłym roku już 15% zużytej w Holandii energii pochodziło ze źródeł odnawialnych. Trzy lata wcześniej było to jeszcze tylko 9%.

Holandia realizuje ambitny program odchodzenia od tradycyjnych źródeł energii, np. gazu i węgla, na rzecz energii słonecznej, wiatrowej i z biomasy. Przez wiele lat Holandia była w tyle za innymi państwami UE na polu transformacji energetycznej.

W minionych kilku latach to się zaczęło zmieniać. Rząd chce, by w 2030 r. już 27% energii zużywanej w kraju ze stolicą w Amsterdamie pochodziło ze źródeł odnawialnych.

W 2022 r. około 5,9% energii zużytej w Holandii pochodziło z biomasy, 4,2% z elektrowni wiatrowych, a 3,4% z energii słonecznej. Do tego można też doliczyć 1,1% energii z pomp ciepła - wynika z danych opublikowanych na stronie internetowej Głównego Biura Statystycznego CBS.

Stopniowe odchodzenie od węgla i gazu na rzecz źródeł odnawialnych przekłada się na spadek emisji gazów cieplarnianych. W okresie od 2019 do 2022 r. ich emisja zmalała w Holandii o 15%.

Holenderski rząd chce, by w 2030 r. emisja gazów cieplarnianych była o 55% mniejsza niż w 1990 r. Na razie udało się ją ograniczyć o 31% (w porównaniu z 1990 r.) - poinformowało biuro CBS.

17.12.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.

(łk)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Pożary, podtopienia i zerwany dach zabytkowego wiatraka. Burze przeszły przez Holandię

News image

PRACA W HOLANDII: Codziennie setki wakatów na www.praca.nl (niedziela 28 czerwca 2026, www.PRACA.NL)

News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

Najnowsze w kategorii: Holandia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki