Holandia, sport: Ale zwycięstwo Polaka! Walczył z Holendrem przez prawie 5 godzin

To był prawdziwy thriller: najlepszy obecnie polski tenisista Hubert Hurkacz pokonał w środę w Paryżu Holendra Tallona Griekspoora i awansował do trzeciej rundy French Open.

Mecz trwał aż 4 godziny i 44 minuty, miał pięć setów, w tym dwa zakończone tie-breakami, a Polak wygrał ostatecznie 3-2 w setach, mimo że przegrywał 1-2. Dokładny wynik to 6-3, 5-7, 6-7 (13), 7-6 (5), 6-4 dla wrocławianina.

Szczególnie końcowa część trzeciego seta była zacięta. Hurkacz miał w tie-breaku pięć piłek setowych, ale to 26-letni Holender wykorzystał szóstą szansę na wygranie seta. Wydawało się, że po przegraniu tego seta, Hurkacz może się już nie podnieść, ale na szczęście dla niego i polskich kibiców tak się nie stało.

Griekspoor, zajmujący w rankingu ATP 39. miejsce, przełamał w czwartym secie Polaka i przy stanie 5-4 miał własne podanie. Stojąc przed wielką szansą wygrania meczu z wyżej notowanym rywalem, Holender nie wytrzymał psychicznie, popełnił serię błędów i przegrał tego gema.

W kolejnym tie-breaku 26-letni Polak (14. w rankingu ATP) świetnie serwował i mądrze prowadził grę, co dało mu prowadzenie 5-0. Holender w końcu zaczął zdobywać punkty, ale ostatecznie przegrał tie-breaka 5-7.

W decydującym secie obaj zawodnicy długo wygrywali swe podania, ale przy stanie 4-4 Hurkacz przełamał rywala. Tym razem to Hurkacza od zwycięstwa dzielił już tylko jeden wygrany gem serwisowy - i Polak wykorzystał tę okazję.

W ubiegłym roku w paryskim turnieju wielkoszlemowym Holender również odpadł w drugiej rundzie. Wtedy na kortach Rolanda Garrosa pokonał go Amerykanin Brandon Nakashima. Hurkacz w ubiegłym roku dotarł do czwartej rundy tego turnieju, w której przegrał z późniejszym finalistą Casperem Ruudem.

Po odpadnięciu Griekspoora Holandia nie ma już na paryskich kortach reprezentantów w grze pojedynczej. Najwyżej notowany holenderski tenisista, Botic van de Zandschulp, odpadł już w pierwszej rundzie. Również jedyna Holenderka w głównej drabince turnieju, Arantxa Rus, przegrała pierwszy mecz.

W trzeciej rundzie rywalem Hurkacza będzie sklasyfikowany dopiero na 94. miejscu w rankingu Juan Pablo Varillas. 27-letni Peruwiańczyk niespodziewanie pokonał w drugiej rundzie 24. na świecie Hiszpana Roberto Bautistę Aguta.

W pierwszej rundzie tegorocznego French Open pochodzący z Wrocławia tenisista wygrał z Belgiem Davidem Goffinem. Także ten mecz był bardzo zacięty i zakończył się zwycięstwem Polaka 3-2 w setach.

01.06.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.