Biegacze trafili do szpitali. Organizatorzy maratonów nie chcą zmian

Holandia

fot. Stoqliq / Shutterstock.com / zdjęcie ilustracyjne

Kolejne niepokojące sceny podczas biegów w Holandii.

W niedzielę ratownicy wielokrotnie interweniowali podczas zawodów w Utrechcie, Groningen i Amersfoort, gdzie uczestnicy zasłabli z powodu wysokich temperatur. W Utrechcie i Amersfoort konieczna była nawet reanimacja biegaczy. W Groningen sytuacja okazała się na tyle poważna, że do pomocy trzeba było skierować dodatkowe karetki z sąsiednich prowincji.

Po takich wydarzeniach coraz częściej pojawia się pytanie, czy maratony i półmaratony nie powinny odbywać się wcześniej w roku, gdy ryzyko upałów jest mniejsze. Organizatorzy nie zamierzają jednak zmieniać kalendarza imprez. Ich zdaniem problemu nie rozwiąże samo przesunięcie terminów. Podkreślają, że dzięki wcześniejszym godzinom startu, dodatkowym punktom z wodą i odpowiedniemu przygotowaniu uczestników zawody można bezpiecznie organizować również późną wiosną i na początku lata.

To nie pierwszy raz, gdy wysokie temperatury dają się we znaki biegaczom. W ubiegłym roku podczas zawodów w Leeuwarden i Enschede również doszło do poważnych incydentów medycznych. Mimo to organizatorzy nie chcą rezygnować z obecnego harmonogramu. Zwracają uwagę, że przeniesienie większości biegów na początek roku mogłoby prowadzić do kolizji z innymi wydarzeniami sportowymi. Dodają także, że fale upałów mogą pojawić się nawet wiosną, gdy wielu uczestników jest jeszcze mniej przygotowanych do wysiłku w wysokich temperaturach.

01.06.2026 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.


Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Najnowsze w kategorii: Holandia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki