[ENG] By using this website you are agreeing to our use of cookies. [POL] Korzystając z naszej strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas cookies [NED] Door gebruik te maken van onze diensten, gaat u akkoord met ons gebruik van cookies. OK

Niewykorzystane leki w zamkniętych opakowaniach mogą w przyszłości wracać do obiegu zamiast trafiać do utylizacji. Zmienione przepisy europejskie pozwalają, by apteki pod ścisłymi warunkami, przekazywały takie preparaty innym pacjentom. To duża zmiana, bo do tej pory niewykorzystane leki najczęściej po prostu niszczono, nawet jeśli były całkowicie nienaruszone.
Badania pokazały, że takie rozwiązanie może być bezpieczne. Do tego dochodzi jeszcze bardzo praktyczny argument: oszczędności idące w miliony euro. Mniej leków będzie też spalanych lub wyrzucanych, co oznacza mniejsze obciążenie dla środowiska. Krótko mówiąc: system ma zyskać finansowo, pacjenci praktycznie, a przyroda odetchnąć.
W Holandii na początku nowe zasady mają dotyczyć głównie drogich i trwałych leków, takich jak preparaty onkologiczne. Opracowano już specjalną procedurę, która ma zagwarantować bezpieczeństwo całego procesu. Chodzi o to, by leki wracały do użycia tylko wtedy, gdy ich jakość i pochodzenie nie budzą żadnych wątpliwości.
21.03.2026 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.
| < Poprzednia | Następna > |
|---|
![]() Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię |
![]() Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia |
![]() Kryzys zaufania w holenderskiej prokuraturze. Grupa pracownicza rozwiązała się w proteście |
![]() Małpa uciekła z Beekse Bergen. Przepłynęła fosę, która miała być nie do pokonania |
Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione
Kat. Tłumacze
więcej na ogłoszenia.niedziela.nl
Kat. Transport - busy
więcej na ogłoszenia.niedziela.nl