Holandia: Nieotwarte leki dostaną drugie życie. Apteki będą mogły wydać je innym pacjentom

Holandia

fot. Shutterstock, Inc. / zdjęcie ilustracyjne

Niewykorzystane leki w zamkniętych opakowaniach mogą w przyszłości wracać do obiegu zamiast trafiać do utylizacji. Zmienione przepisy europejskie pozwalają, by apteki pod ścisłymi warunkami, przekazywały takie preparaty innym pacjentom. To duża zmiana, bo do tej pory niewykorzystane leki najczęściej po prostu niszczono, nawet jeśli były całkowicie nienaruszone.

Badania pokazały, że takie rozwiązanie może być bezpieczne. Do tego dochodzi jeszcze bardzo praktyczny argument: oszczędności idące w miliony euro. Mniej leków będzie też spalanych lub wyrzucanych, co oznacza mniejsze obciążenie dla środowiska. Krótko mówiąc: system ma zyskać finansowo, pacjenci praktycznie, a przyroda odetchnąć.

W Holandii na początku nowe zasady mają dotyczyć głównie drogich i trwałych leków, takich jak preparaty onkologiczne. Opracowano już specjalną procedurę, która ma zagwarantować bezpieczeństwo całego procesu. Chodzi o to, by leki wracały do użycia tylko wtedy, gdy ich jakość i pochodzenie nie budzą żadnych wątpliwości.

21.03.2026 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.


Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

News image

Defilada Weteranów i festiwal Defqon.1 odwołane z powodu upałów

News image

Prawie 40 stopni w Limburgii. Rekord upału z 2019 roku jednak nie padł

Najnowsze w kategorii: Holandia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki