Holandia: W tej gminie koło Nijmegen mieszka wielu Polaków

Holandia

fot. Shutterstock, Inc. / zdjęcie ilustracyjne

W 2022 r. w gminie Neder-Betuwe mieszkało około 610 Polaków - wynika z danych opublikowanych na stronie internetowej allecijfers.nl.

Mieszkańcy polskiego pochodzenia stanowili w 2022 r. aż 2,4% populacji tej gminy. To dwa razy więcej niż w skali całego kraju. W sumie Polacy stanowili w 2022 r. około 1,2% populacji Holandii.

Neder-Betuwe to gmina położona w prowincji Geldria, na zachód od Nijmegen i Arnhem. Na początku tego roku w Neder-Betuwe mieszkało 25,5 tys. ludzi. Prawie co czterdziesty mieszkaniec tej gminy to Polak.

Liczba Polaków w Neder-Betuwe od lat stopniowo rośnie. W 2010 r. Polaków było tu jedynie około 80, w 2017 r. 200, a w 2020 r. już ponad pół tysiąca.

Gminami Holandii z największą liczbą mieszkańców polskiego pochodzenia były w 2022 r. Haga (15,1 tys.), Rotterdam (12,7 tys.), Tilburg (7,6 tys.) i Amsterdam (6,6 tys.).

W ubiegłym roku Holandia liczyła około 221 tys. mieszkańców polskiego pochodzenia. To ponad dwukrotnie więcej niż dekadę temu. W sumie w Holandii mieszkało około 17,8 mln ludzi.

Za mieszkańców Holandii polskiego pochodzenia uznaje się zarówno tych mieszkańców Holandii, którzy urodzili się w Polsce i mają polski paszport, jak i osoby, które mają co najmniej jednego rodzica z polskim obywatelstwem, ale które urodziły się już w Holandii.

24.12.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.

(łk)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Pożary, podtopienia i zerwany dach zabytkowego wiatraka. Burze przeszły przez Holandię

News image

PRACA W HOLANDII: Codziennie setki wakatów na www.praca.nl (niedziela 28 czerwca 2026, www.PRACA.NL)

News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

Najnowsze w kategorii: Holandia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki