Holandia, sport: Ajax na ostatnim miejscu w lidze!

Tego jeszcze w 123-letniej historii Ajaxu Amsterdam nie było. Stołeczny klub po kolejnej kompromitującej porażce spadł na osiemnaste, ostatnie miejsce w lidze.

W niedzielę Ajax zmierzył się na wyjeździe z PSV. Normalnie starcie klubów z Amsterdamu i Eindhoven byłoby hitem kolejki, a kibice mogliby spodziewać się wyrównanego meczu. Tym razem to jednak PSV było zdecydowanym faworytem - i potwierdziło się to na boisku.

PSV wygrało aż 5-2, choć po pierwszej połowie było 2-1 dla gości ze stolicy. W 10. minucie prowadzenie Ajaxowi dał Branco van den Boomen, dziesięć minut później wyrównał Hirving Lozano, a w 40. minucie gola dla Ajaxu strzelił Brian Brobbey.

Wydawało się, że może dojść do niespodzianki, a Ajax w końcu przełamie fatalną passę. Druga połowa meczu pozbawiła jednak fanów stołecznego klubu złudzeń. W ciągu 23 minut gospodarze strzelili cztery bramki (dwa kolejne trafienia Lozano, po jednym golu Luuka de Jonga i Ismaela Saibariego).

PSV perfekcyjnie rozpoczęło ten sezon. Klub z Eindhoven jak dotąd wygrał wszystkie 10 ligowych spotkań i z 30 punktami na koncie jest na czele tabeli Eredivisie, przed AZ i Twente (po 25 punktów) i Feyenoordem (23 punkty).

Ajax spadł na ostatnie miejsce w tabeli. Tak źle jeszcze w historii tego klubu nie było. Amsterdamczycy mają na koncie jedynie 5 punktów. Ajax rozegrał jednak o dwa mecze mniej niż większość pozostałych klubów.

30.10.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.