Holendrzy coraz bardziej obawiają się zagrożeń związanych z Internetem

Archiwum '19

fot. Shutterstock

Coraz więcej mieszkańców Holandii obawia się zagrożeń związanych z korzystaniem z Internetu i na przykład rezygnuje z logowania się w publicznych sieciach Wi-Fi.

Internet odgrywa coraz ważniejszą rolę w życiu mieszkańców Holandii. Obecnie aż 88% z nich korzysta z sieci codziennie (w 2015 roku odsetek ten wynosił jeszcze tylko 81%) – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Główne Biuro Statystyczne CBS. W badaniu brali udział mieszkańcy w wieku co najmniej 12 lat.

Trudno sobie wyobrazić życie we współczesnym świecie bez korzystania z Internetu, ale nie oznacza to, że nie wiążą się z tym pewne zagrożenia – uważają Holendrzy. Aż 58% ankietowanych przyznało, że obawia się o bezpieczeństwo w sieci i w związku z tym rezygnuje z pewnych zachowań. Chodzi tutaj na przykład o korzystanie z publicznych sieci Wi-Fi czy umieszczanie w mediach społecznościowych osobistych informacji.

Niektórzy idą jeszcze dalej: co piąty ankietowany przyznał, że zdarzało mu się ze względów bezpieczeństwa zrezygnować z zakupu w sklepie internetowym, a co ósmy zrezygnował z bankowości online.

Prawie 40% ankietowanych spotkało się z próbą oszustwa w sieci. Najczęściej chodzi tutaj o emaile, których nadawca podszywa się pod kogoś innego i próbuje w ten sposób uzyskać cenne dane albo o linki, przekierowujące na fałszywe strony (np. w celu wyłudzenia danych do bankowości internetowej).

Zdecydowana większość Holendrów rozpoznaje takie próby, ale 2% uczestników ankiety przyznała, że straciła pieniądze w wyniku internetowych oszustw – pokazują najnowsze dane CBS.

01.11.2019 Niedziela.NL

(łk)


Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki