Holandia: Coraz więcej Ukraińców w Holandii dzięki… polskim zezwoleniom na pracę?

Archiwum '19

fot. Shutterstock

Do holenderskiej Inspekcji Pracy (Inspectie SZW) trafia coraz więcej zgłoszeń, dotyczących pracowników spoza państw Unii Europejskiej, zatrudnianych w Holandii – poinformował program telewizyjny „Nieuwsuur”.

Ostatnie lata były dobre dla holenderskiej gospodarki, a bezrobocie w kraju ze stolicą w Amsterdamie jest obecnie bardzo niskie. Niderlandzkie firmy, aktywne np. w branży budowlanej, logistycznej, rolniczej czy transportowej, mają też coraz większe problemy z przekonaniem do przyjazdu do Holandii osób z innych państw Unii Europejskiej.

Kiedyś do Holandii przyjeżdżało wielu Polaków, jednak obecnie ze względu na dobrą sytuację gospodarczą nad Wisłą i niskie bezrobocie, nie jest to już tak oczywiste. O tym, że niderlandzkie firmy mają coraz większe problemy z przekonaniem Polaków do pracy w Holandii, informowaliśmy już wielokrotnie, np. tutaj: Holenderscy rolnicy i ogrodnicy: coraz trudniej o polskich pracowników.

W efekcie holenderscy przedsiębiorcy coraz częściej szukają sposobów na to, by zatrudniać w Holandii pracowników spoza Unii Europejskiej. W przypadku dobrze wykształconych specjalistów (np. informatyków czy lekarzy z Azji) w Holandii istnieje możliwość uzyskania zezwolenia na pracę dla takich osób, jednak jeśli chodzi o mniej wykwalifikowanych pracowników takiej możliwości nie ma, opisuje portal nos.nl.

Z danych niderlandzkiej Inspekcji Pracy (Inspectie SZW) wynika, że wiele firm – na przykład budowlanych – szuka luk w prawie lub decyduje się na skomplikowane konstrukcje prawne, by jednak zatrudniać ludzi spoza UE, na przykład obywateli Ukrainy lub imigrantów z Azji.

O tym, że w holenderskiej branży budowlanej rośnie zainteresowanie pracownikami z Ukrainy, już informowaliśmy: Ukraińscy pracownicy w Holandii? Przedsiębiorcy: potrzebujemy ich.

Także przypadki nielegalnego zatrudniania pracowników spoza UE są coraz częstsze, pokazuje reportaż „Nieuwsuur”. W 2015 roku do Inspectie SZW trafiło 1182 zgłoszeń dotyczących możliwych nieprawidłowości przy zatrudnianiu ludzi spoza UE, a w 2018 roku takich zgłoszeń było już dużo więcej, bo 1817.

Jednym ze sposobów na ściągnięcie do Holandii np. Ukraińców jest zakładanie przez holenderskich przedsiębiorców fikcyjnych firm w Polsce. Firmy te funkcjonują jedynie na papierze, a są rejestrowane głównie po to, by taka „polska firma” uzyskała zezwolenia na pracę dla Ukraińców. W Polsce, m.in. ze względu na brak rąk do pracy, w minionych latach wydaje się wiele takich zezwoleń. Wedle różnych szacunków w kraju ze stolicą w Warszawie pracuje już około 1-2 mln obywateli Ukrainy.

Kiedy już Ukrainiec czy Wietnamczyk dostanie zezwolenie na pracę w założonej przez Holendra „polskiej firmie”, jest on wysyłany przez to przedsiębiorstwo do pracy w Holandii (w ramach swobodnego przepływu pracowników w UE), opisują eksperci, cytowani przez „Nieuwsuur”.

- Widzimy, że holenderskie przedsiębiorstwa świadomie zakładają fikcyjne firmy w krajach takich jak Polska czy Rumunia. Dzięki temu nie tylko unikają płacenia [wyższych w Holandii] podatków i składek na ubezpieczenia społeczne, ale sprowadzają do Holandii także pracowników spoza UE, na przykład z Ukrainy, Białorusi czy nawet Malezji czy Wietnamu – powiedział programowi „Het Nieuwsuur” Tuur Elzinga ze związku zawodowego FNV.

Tacy pracownicy z Ukrainy czy Wietnamu nieraz padają później w Holandii ofiarami wyzysku. Pośrednicy lub pracodawcy na przykład nie podpisują z nimi żadnych umów, płacą im skandalicznie mało, zmuszają do pracy od rana do wieczora i kwaterują w fatalnych warunkach. Zdarzało się już, że ukraińscy pracownicy nocowali na placu budowy, na którym za dnia pracowali, powiedział „Nieuwsuur” jeden z inspektorów Inspectie SZW.

O wyzysku zagranicznych pracowników w Holandii w minionych latach mówi się coraz częściej. Ofiarami takich praktyk często bywają Polacy, o czym można przeczytać m.in. : „Polacy wyzyskiwani w Holandii”, opisuje dziennik „NRC”.

 Pracownicy spoza UE, z większą barierę kulturową i językową, słabiej znający swe prawa i w dodatku obawiający się wydalenia z Holandii, są dla nieuczciwych przedsiębiorców, bogacących się ich kosztem, jeszcze łatwiejszymi ofiarami.

W przypadkach wyzysku czy łamania prawa Inspekcja Pracy ma narzędzia, by interweniować, jeśli jednak chodzi o „legalne” zatrudnianie Ukraińców czy imigrantów z biednych azjatyckich państw poprzez „polskie firmy” sytuacja robi się już skomplikowana, a złamanie przepisów trudniej udowodnić.

- Powstaje szara strefa pomiędzy tym, co jest dozwolone przez prawo, a tym, czego byśmy sobie życzyli – uważa szef holenderskiej Inspekcji Pracy Marc Kuipers. Według niego tego rodzaju konstrukcje negatywnie wpływają na cały rynek pracy i prowadzą do nieuczciwej konkurencji.

– Jeśli uważamy, że potrzebujemy tych pracowników [spoza UE], to dobrze, ale zorganizujmy to tak, by odbywało się to w zdrowy i uczciwy sposób – dodał szef Inspekcji Pracy, cytowany przez „Nieuwsuur”.

10.10.2019 Niedziela.NL

(łk)

Komentarze 

 
+1 #12 Ryszard 2023-11-19 06:54
Nie rozumie waszych zali no kto was zmusza do pracy w holandi.
Trzeba mieć ambicje i honor nie podoba mi się nie potrafię, nie umie to wracam do Polski lub próbuje gdzie indziej. Mieszkam w nl. 5 lat kupiłem dom z działką płacę 590 € raty zarabiam 3600+ - jako kierowca żona 1800€ . Czy można narzekać no chyba nie ale tacy co narzekali w Polsce będą narzekać i tu , to są takie płaczki . Pozdrawiam
Cytuj
 
 
0 #11 ja 2021-12-16 23:23
ukrainiec u nas zarabia 600-800 eur tygodniowo
Cytuj
 
 
-6 #10 Demol 2020-12-05 23:58
Zachowujecie się jak patologia i na jaki szacunek chcielibyście liczyć ? Dyskryminowani c***e posrane a Ukraińcy to już w ogóle, fałszywe.
Cytuj
 
 
+6 #9 Daniel 2020-08-11 10:37
Kilkanaście lat harowania w tym syfie żeby 500 € na tydzień z sobotami.bw pl nigdy bym tego nie zarobił, ale czy było warto .... Nie
Cytuj
 
 
+3 #8 Sebastian1986 2020-04-10 00:42
No coz kraj kur.... i pedała i do tego totalna inwigilacja..... jestem w tym kraju przez zrzadzenie losu i bledy w decyzjach jakie podjalem. Nie mniej jednak odradzam komukolwiek tu przyjazdu do pracy kraj niby tolerancyjny a tak naprawde my polacy jestesmy tu najbardziej dyskryminowani pomimo tego ze najlepsza robote odwalamy. W budowlance przyjdzieszna w sobote do roboty to sasiedzi maja problem ze za glosnio, a jak jakis wiatrak czy zmazuch przez 3miechy kuje bruje i hu wie co tam jeszcze robi za sciana to jest ok. I gdzie tu tolerancja i sprawiedliwosc? Moj syn nie moze sie spokojnie pobawic bo wiatrak z dolu zaraz wali w sufit ze niby mu za glosno, ale muzyke puszcza do 22.
Cytuj
 
 
+9 #7 Ziele 2019-10-12 17:57
Jeszcze trochę a Polacy zaczną wracać, zostaną tam tylko nieudacznicy i alimenciarze którzy tyrają na szklarniach i myją kible.
Cytuj
 
 
+7 #6 Tomasz 2019-10-12 17:55
Kiedyś też byłem takim niewolnikiem za 9 euro w NL. Szybko, szybko, norma norma. Teraz na spokojnie zarabiam w Polsce około 4500 na rękę jako operator CNC bez sobót bez nadgodzin, z darmowymi pysznymi obiadami z restauracji finansowane przez firmę, po prostu 8 godzin i do domu choćby się nawet paliło.
Cytuj
 
 
+8 #5 Szczur rurowy 2019-10-11 14:54
:) dobrobyt, szczęśliwe husary na uchodztwie, pokornie parobasy za miche ryzu:) snel snel
Cytuj
 
 
+13 #4 Barbara 2019-10-11 12:34
Nie takie mocarstwa padly wiec i na UE tez przyjdzie koniec. Zal ludzi.
Cytuj
 
 
+18 #3 Brum 2019-10-11 08:36
Zostawmy Holendrom co ich i wracajmy.Szklarnie,budowy,kible ,wszystko. Niech zostaną tu tylko osły i złodzieje którzy z Polski uciekli.Dość bycia podnóżkiem.
Cytuj
 
 
+21 #2 Jan 2019-10-11 05:49
Holendrzy, potrzebują taniej siły roboczej.
Żeby nie napisać niewolników.
Cytuj
 
 
+18 #1 Adrian Błazińsk 2019-10-10 22:53
ta osoba co pisała ten artykul niech lepiej napisze prawde a nie w hu.. ludzi robi ze niby w polsce lepiej i do polski ludzie zjezdrzaja nie z tego powodu nie chca u was pracowac polacy i inni jak wy macie holenderskie biura pracy ***skie a dokładnie tureckie uzburen jakot tak to oni nic nie placa grosze minimum jakie sie nalezy tyle płacą jakby normalnie zapłacili to by polacy pracowali a nie grosze.
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki