Holandia: Także w Maasdijk obawiają się „polskiego hotelu”

Archiwum '19

fot. Shutterstock

Władze gminy Westland wydały pozwolenie na powstanie w miejscowości Maasdijk kolejnego hotelu robotniczego dla zagranicznych pracowników – poinformował portal omroepwest.nl. Nie wszystkim mieszkańcom ta decyzja się spodobała.

W nowym „Polenhotel” („polskim hotelu”) – bo tak niderlandzkie media często nazywają hotele robotnicze dla (tymczasowych) zagranicznych pracowników, głównie Polaków – ma być 250 miejsc noclegowych.

W niewielkim Maasdijk, liczącym około 4 tys. mieszkańców, funkcjonuje już jeden podobny ośrodek.

- Bez imigrantów zarobkowych działy z warzywami i owocami w supermarketach byłyby puste, a sklep internetowy bol.com nie dostarczyłby żadnej paczki na czas – argumentuje Jeroen van Leeuwen, właściciel agencji pracy NL Jobs. To właśnie on jest pomysłodawcą budowy drugiego hotelu robotniczego w Maasdijk i właścicielem ośrodka działającego tam od 2009 r., informuje dziennik „De Volkskrant”.

Według niego nowy hotel robotniczy znajdować się będzie w bardzo korzystnym miejscu, bo aż 90% jego mieszkańców będzie mogła docierać do pracy piechotą lub na rowerze.

Także Joep Thönissen z organizacji zajmującej się zakwaterowaniem imigrantów zarobkowych HVA jest zwolennikiem tego planu. Podkreśla on, że władzy gminy Westland, gdzie pracuje już 12 tys. obcokrajowców (głównie w szklarniach), zobowiązały się do tego, że w najbliższych latach powstanie tam 2 tys. nowych miejsc noclegowych.

Nie wszyscy uważają podobnie. W proteście przed urzędem gminy wzięło udział około dwustu mieszkańców, sprzeciwiających się drugiemu „Polenhotel”, informuje dziennik „De Telegraaf”.

Według przeciwników powstania hotelu robotniczego już z jednym tego rodzaju ośrodkiem jest wystarczająco wiele problemów. Według Laurensa Noordama z komitetu przeciwników „Polenhotel” te problemy to m.in. bójki, kradzieże, zaśmiecanie okolicy i niebezpieczne zachowania na drodze, wylicza dziennik „De Volkskrant”.

Inni przeciwnicy tego planu uważają, że imigranci zarobkowi powinni być kwaterowani w pozostałych miejscowościach gminy Westland. – Jesteśmy za zakwaterowaniem 2 tys. imigrantów zarobkowych, ale koncentracja ich w jednym miejscu nie jest wskazana – powiedział radny John Witkamp z partii LPF, który zagłosował przeciwko planom władz gminy.

Niedawno informowaliśmy o podobnej dyskusji w miejscowości Dinteloord, gdzie kwestia zakwaterowania około 250 zagranicznych pracowników podzieliła mieszkańców: TUTAJ.

Sprawa zakwaterowania zagranicznych pracowników to w Holandii od lat wielki problem. W kraju ze stolicą w Amsterdamie zwyczajnie brakuje wystarczającej liczby miejsc noclegowych dla imigrantów zarobkowych. Niderlandzcy przedsiębiorcy potrzebują zagranicznych pracowników, ale mieszkańcy miejscowości, w których powstawać mają hotele robotnicze dla np. polskich pracowników, często zdecydowanie się sprzeciwiają się takim planom, co nieraz prowadzi opóźnienia takich inwestycji lub ich anulowania.

O tym, że w Holandii nie ma wystarczającej liczby miejsc noclegowych dla (sezonowych) pracowników zagranicznych już wielokrotnie informowaliśmy, np. w teście „Polscy pracownicy potrzebni, ale gdzie mają mieszkać?”: TUTAJ.


22.02.2019 ŁK Niedziela.NL


Komentarze 

 
+1 #11 Jacek 156442 2019-02-24 11:19
Ja normalnie gadałem z holendrami inaczej mnie postrzegani niż inni bo wiedzieli co inni nie wiedzieli
Cytuj
 
 
+2 #10 Michal30 2019-02-23 20:14
[quote name="Piotr25"
Nie, nie czyszcze ale ostatnio sasiad mi odsniezyl chodnik. Za to Ty pewnie czyscisz regaly z najtanszego piwka w Aldiku i jarasz najtansze ziolko co?
Cytuj
 
 
0 #9 Szczur rurowy 2019-02-23 18:30
Przepraszam a kto tworzy obozy pracy i budy dla psa po pracy nazywane mieszkaniami? Jak traktujesz człowieka jak psa nie licz na zachowanie na poziomie. Ja tych Polaków rozumiem.
Cytuj
 
 
+1 #8 Dana 2019-02-23 14:27
No cóż gdy rachunek nie będzie na plusie, będzie jeden klik i się dużo zmieni.
Cytuj
 
 
0 #7 Robert 2019-02-23 14:10
Niby taka tolerancja i wolność słowa w Holandii, a tu niestety wychodzi rasizm obywateli Holandii
Cytuj
 
 
+2 #6 Kamil 2019-02-23 14:10
Piotr25 nie bądź taki do przodu...gościu z zapewne trzyma Fason i to wszystko...Ale zawsze się musi znaleźć menda co się czepi....
Cytuj
 
 
+2 #5 Panciio 2019-02-23 13:17
A myslicie ze kto przyjezdza do EUROPEJSKIEJ STOLICY CPANIA??
Cytuj
 
 
-2 #4 Piotr25 2019-02-23 11:57
Michal30 buty też im czyścisz?
Cytuj
 
 
+2 #3 Dana 2019-02-23 11:54
Problem w tym, ze ludzie nie są świadomi tego z kim będą musieli mieszkać. Tych, którzy przyjeżdżają do pracy by zarabiać dzielą Ci, którzy przyjeżdżają przekraczać wszelkie granice.
Cytuj
 
 
+9 #2 Michal30 2019-02-23 07:55
Zacznijcie sie normalnie zachowywac, to wiatraki beda Was normalnie traktowac.Mi holenderscy sasiedzi zostawiaja klucze od swoich mieszkan jak wyjezdzaja na wakacje.
Cytuj
 
 
+1 #1 Dana 2019-02-22 20:10
Uważam, ze jeśli w pierwszym kontakcie podczas rekrutacji reprezentować firmy będą odpowiedzialni i świadomi ludzie nie będzie problemu. Pozdrawiam.
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki