Holandia: Koniec z przywilejami dla starszych pracowników?

Archiwum '16

fot. Shutterstock

To niesprawiedliwe i niedobre dla rynku pracy, że starsi pracownicy zarabiają więcej niż młodsi tylko dlatego, że mają więcej lat – uważają holenderskie organizacje pracodawców.

Pracodawcy domagają się prawa do „niezależnego od wieku” sposobu opłacania swych pracowników, opisuje dziennik „De Telegraaf”. Takie zdanie wyraziły organizacje pracodawców: VNO-NCW, MKB Nederland oraz AWVN.   

Dlatego organizacje pracodawców zamierzają dążyć do tego, by w negocjacjach nad nowymi układami zbiorowymi pracy związkowcy zgodzili się na rezygnację z różnego rodzaju przywilejów przysługujących starszym pracownikom. Już w ubiegłym roku pracodawcy dążyli do likwidacji tzw. „seniorendagen”, czyli dodatkowych dni wolnych od pracy, z których korzystać mogą starsi zatrudnieni.

W dokumencie przygotowanym przez organizacje pracowników znalazła się również swego rodzaju groźba: jeśli duże związki nie zgodzą się na tego typu rozwiązania, pracodawcy będą negocjować nowe układy zbiorowe pracy (cao) z mniejszymi związkami. A jeśli i z nimi nie uda się zawrzeć porozumienia, pracodawca może w ogóle zrezygnować z podpisania nowego układu zbiorowego pracy i warunki zatrudnienia opisać w innym dokumencie, nie negocjowanym ze związkami, ostrzegają organizacje pracodawców.



17.01.2016 ŁK Niedziela.NL

Komentarze 

 
0 #7 Alex 2016-01-19 22:29
To niesprawiedliwe i niedobre dla rynku pracy, że starsi pracownicy zarabiają więcej niż młodsi tylko dlatego, że mają więcej lat – uważają holenderskie organizacje pracodawców.


GDZIE TAK JEST ? teraz to młodsi zarabiają więcej niż starsi !!!
Cytuj
 
 
+6 #6 Lukasz 2016-01-18 22:27
Cytuję Wowa:
Lukasz to że ty tyrasz gdzieś w fabryce za 13 euro na rękę to nie znaczy , że każdy ma taką małą stawkę. U nas w wykończeniówce stawki zaczynają się od 15 euro na godzinę. Trzeba było uczyć się malować to byś zarabiał u Polaka 15 euro a tak przykro mi robisz za mniej
tak tylko ze przy tych 13 mam jeszcze 37 dni platnego urlopu,wakacyjne i 13 pensje. Odklada mi się na emeyturę i jak mnie zwolnią(co nie jest takie łatwe) to mam odprawe i rok zasilku.Czy jest praca czy nie dostaje wypłate a nie siedzę w domu jak ciezki okres szef ma.A co ty masz prócz tych 15 euro na czarno?
Cytuj
 
 
-1 #5 Wowa 2016-01-18 21:56
Lukasz to że ty tyrasz gdzieś w fabryce za 13 euro na rękę to nie znaczy , że każdy ma taką małą stawkę. U nas w wykończeniówce stawki zaczynają się od 15 euro na godzinę. Trzeba było uczyć się malować to byś zarabiał u Polaka 15 euro a tak przykro mi robisz za mniej
Cytuj
 
 
-2 #4 Lukasz 2016-01-18 20:50
Cytuję Krzysiek:
Kolego " Malarz " masz 16 euro u Polaka , to bardzo dobra stawka. Mój szef też polak to szmatnik i wyzyskiwacz . Menda płaci mi tylko 14 euro /h . Chyba będę musiał z osłem pogadać o podwyżce. Sprzątaczki zarabiają 14 euro/h i to skandal aby wykończeniowiec zarabiał tyle co jakaś sprzątaczka z mopem w reku. Ponadto pracuję u niego już 4 lata i nie chce mnie zatrudnić legalnie i dać umowę. Płaci te marne 14 euro i każe na czarno pracować. Ale te twoje 16 euro u polaka to dobra stawka. A jak pracujesz ? Masz umowę , urlop?

ta ma na pewno umowę i urlop tak napewno jak te 16 euro na godzinę a na wakacje jezdzi palcem po mapie ,gdzie tylko chce.
Cytuj
 
 
+6 #3 Krzysiek 2016-01-18 11:35
Kolego " Malarz " masz 16 euro u Polaka , to bardzo dobra stawka. Mój szef też polak to szmatnik i wyzyskiwacz . Menda płaci mi tylko 14 euro /h . Chyba będę musiał z osłem pogadać o podwyżce. Sprzątaczki zarabiają 14 euro/h i to skandal aby wykończeniowiec zarabiał tyle co jakaś sprzątaczka z mopem w reku. Ponadto pracuję u niego już 4 lata i nie chce mnie zatrudnić legalnie i dać umowę. Płaci te marne 14 euro i każe na czarno pracować. Ale te twoje 16 euro u polaka to dobra stawka. A jak pracujesz ? Masz umowę , urlop?
Cytuj
 
 
-9 #2 Malarz 2016-01-18 11:11
a mydła nie mogę używać bo mam uczulenie
Cytuj
 
 
+6 #1 Srutututut 2016-01-17 20:51
Co ja wypisuje?! Pijany jestem od wczoraj, pojde sie polozyć.
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki