Holandia: mniej ludzi żyje w biedzie

Archiwum '16

fot. Shutterstock

W 2014 roku 7,6% mieszkańców Holandii żyło w biedzie, w 2016 roku będzie to 7%, a w przyszłym roku 6,8%, przewiduje Społeczno-Kulturowe Biuro Planowania SCP.

Jeszcze kilka lat temu w Holandii przybywało osób żyjących w biedzie. Wraz z wybuchem światowego kryzysu gospodarczego sytuacja finansowa wielu mieszkańców Holandii uległa pogorszeniu. Pomiędzy 2008 a 2013 rokiem liczba osób uznawanych za biedne wzrosła w Holandii z 870.000 do ponad 1,25 mln (czyli z 5,6% do 8%).

Od 2014 roku obserwuje się jednak spadek liczby osób uznawanych za biedne. SCP za ludzi żyjących w biedzie uznaje osoby, których nie stać na opłacenie podstawowych wydatków takich jak np. wydatki na czynsz i żywność, zakup ubrań czy drobne przyjemności (np. krótkie, tanie wczasy). W 2014 roku w przypadku osób mieszkających samotnie za biedne uznawano te, które miały miesięcznie dochody niższe niż 1.063 euro netto.

Obecnie najbardziej na życie w biedzie w Holandii narażeni są imigranci z państw spoza zachodniego kręgu kulturowego (np. z Afryki czy Azji), osoby utrzymujące się z zasiłków oraz ludzie pracujący jako tzw. jednoosobowe firmy (zzp). W 2014 roku w Holandii w biedzie żyło aż 44% imigrantów z państw spoza zachodniego kręgu kulturowego. W przypadku osób na zasiłkach było to 19%, a w przypadku ludzi pracujących jako tzw. jednoosobowe firmy – 12%, informuje portal nu.nl.

Jeśli chodzi o emerytów, to – w przeciwieństwie do tego co twierdzi na przykład wielu polityków – problem biedy nie jest tak wielki, przynajmniej jeśli spojrzeć na dane SCP. Według tego biura w 2014 roku w biedzie żyło jedynie 3% holenderskich seniorów.



28.09.2016 ŁK Niedziela.NL



Komentarze 

 
0 #3 arabska eropa 2016-09-29 12:42
dlaczego mnie cenzurujecie? N.I.e.d.z.ie.l.a= propaganda. sami widzicie jak jest cenzorują a niby jest wolność słowa.
Cytuj
 
 
0 #2 arabska eropa 2016-09-29 12:30
niedziela.nl=zachodnio europejska propaganda. wschód jest ble a zachód oblany bogactwem. buehehe nikt juz w to nie wierzy sami potrafimy widzieć jak jest
Cytuj
 
 
0 #1 Riki 2016-09-28 19:50
Bo ci biedni zdechli z głodu
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Pożary, podtopienia i zerwany dach zabytkowego wiatraka. Burze przeszły przez Holandię

News image

PRACA W HOLANDII: Codziennie setki wakatów na www.praca.nl (niedziela 28 czerwca 2026, www.PRACA.NL)

News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki