Holandia: „Będzie więcej ofiar wypadków drogowych”. Z dwóch powodów

Archiwum '16

fot. Shutterstock

W nadchodzących latach w Holandii będzie częściej dochodzić do groźnych wypadków drogowych ze śmiertelnymi ofiarami – powiedział w rozmowie z dziennikiem „De Telegraaf” Felix Cohen z organizacji VVN, zajmującej się bezpieczeństwem ruchu drogowego.

W ubiegłym roku po raz pierwszy od wielu lat zwiększyła się liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Holandii. W 2014 roku na niderlandzkich drogach zginęło 570 osób, rok później – już 621 (więcej na ten temat: TUTAJ).

Według Cohena niestety można się spodziewać, że to stała zmiana trendu i w kolejnych latach śmiertelnych ofiar będzie przybywać. Wpływ będą miały na to przede wszystkim dwa czynniki, uważa dyrektor VVN (Veilig Verkeer Nederland, Bezpieczny Ruch Drogowy w Holandii).

Po pierwsze, mieszkańcy Holandii coraz częściej korzystają ze smartfonów, również wtedy, gdy siedzą za kierownicą albo jadą rowerem. – Średnio codziennie spoglądamy 220 razy na nasze smartfony, także siedząc za kierownicą albo jadąc rowerem. To śmiertelnie niebezpieczne i trzeba to zwalczać – powiedział Cohen.

Ostatnio w dodatku dużą popularnością cieszy się gra Pokemon Go. – Gracze nie zwracają uwagi na ruch drogowy i to, obawiam się, doprowadzi wkrótce do pierwszych ofiar śmiertelnych – dodał szef VVN. O zagrożeniach związanych z tą grą już informowaliśmy: TUTAJ i TUTAJ. Według Cohena policja poświęca zdecydowanie za mało czasu i energii na zwalczanie zjawiska korzystania ze smartfonów w trakcie prowadzenia samochodów lub jazdy na rowerze.

Innym czynnikiem, który będzie wpływać w nadchodzących latach na wzrost liczby śmiertelnych wypadków drogowych w Holandii, jest rosnąca liczba seniorów uczestniczących w ruchu drogowym. Średnia długość życia jest obecnie wyższa niż kilka dekad temu, a ponieważ seniorzy chcą dłużej prowadzić aktywne życie, to częściej decydują się na siadanie za kierownicą. Refleks, wzrok czy zdolność koncentracji są jednak w przypadku części z nich już wyraźnie gorsze niż w czasach młodości, co znacząco wpływa na zwiększenie zagrożenia spowodowania wypadku.

Pokazują to dane z ostatnich lat. W 2010 r. na holenderskich szosach zginęły 94 osoby w wieku 80 lat i więcej; w 2015 r takich śmiertelnych ofiar było już 119 – informowało kilka miesięcy temu niderlandzkie Centralne Biuro Statystyczne (CBS).



31.07.2016 ŁK Niedziela.NL


Komentarze 

 
+3 #14 Evi 2016-08-01 07:59
@Slawek Budowlaniec Cieszymy sie Twoim szczesciem, zastanawiam sie tylko ile Tobie placili w pierwszym miesiacu pobytu w Holandii? Fajnie, ze ci sie udalo; tylko przykro czytac Twoje komentarze pelne nienawisci I pogardy w stosunku do ludzi bedacych obecnie w sytuacji w jakiej zapewne sam byles zaczynajac prace w Holandii o ile nie gorszej. "Człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z człowieka nigdy". Zapamietaj, prosze: wzbogacenie sie nie oznacza stania sie kims lepszym. Biednym jest ten, ktory nie posiada zadnych wartosci w zyciu procz pieniedzy. Ps: faktycznie prawie nowy ten bus, skoro juz 6-cio letni
Cytuj
 
 
-1 #13 LLLO Amsterdam 2016-07-31 22:39
Pracuję głównie jako malarz ale wykonuję też drobne prace remontowe . Mam o tyle dobrze że pracuję u kolegi.Mam podobnie jak wy 16 euro za godzinę pracy. Ale mam lepiej od was bo mogę pić w pracy alkohol . Kolega nie zabrania a i często sam przywozi flachę na robotę i pijemy .
Cytuj
 
 
-1 #12 gapcio 2016-07-31 22:04
A dla mnie to gra do d..y i za kierownicą nachlany i naćpany śpiewam holenderskie hejmatmelodie z pasażerami:)Cytuję wera:
Polacy wdali się w dyskusję i zmienili temat dyskusji

Gdzie ty tu widzisz zmianę tematu?
Cytuj
 
 
0 #11 gapcio 2016-07-31 21:51
Jak bym miał profity z gry pokemon go to pewnie bym łaził po urzędnikach, żeby rozgłaszali...
Cytuj
 
 
+4 #10 wera 2016-07-31 18:14
Polacy wdali się w dyskusję i zmienili temat dyskusji
Cytuj
 
 
+5 #9 Andrzej 2016-07-31 16:49
ile " Sławek budowlaniec " płacisz swoim ludziom ? 16 eur./h ???? A ja u takiego polskiego śmiecia pracuję już parę lat za 14 eur.h . Szmaciarz i pasożyt płaci mi tylko 14 eur./h to jeszcze nie odprowadza za mnie składek i nie mam urlopu i wakacyjnego płaconego. Nawet pasożyt nie zwraca za koszty dojazdów. U Ciebie chłopaki mają po 16 eur/h u innych polskich pracodawców znajomi przy malowaniu też mają po 15 eur.h a ja u tego pasożyta za 14 pracuję . Będę musiał go chyba podj....ć za te zatrudnianie na czarno. I do innego Polaka pójść malować .
Cytuj
 
 
-4 #8 wera 2016-07-31 16:46
do Piotr. artykuł przeczytałem. ja piszę do tych ,którzy się wypowiadają w komentarzach. czytam, czytam mój uczony kolego
Cytuj
 
 
-1 #7 Piotr. 2016-07-31 15:43
Cytuję wera:
reflex być może ale większe zagrożenie to młodzi za kierownicą. O używaniu telefonów w czasie jazdy jakoś moi mili nikt nie pisze pewnie dlatego, że młodzi są nieśmiertelni. żal mi was i sposobu myślenia

przeczytaj moze artykul...
Cytuj
 
 
+1 #6 Sławek Budowlaniec 2016-07-31 15:40
Do Jurek . Masz rację Jurek . Oni nam budowlańcom zazdroszczą he he he . Zarabiam średnio tak około 24 ojro na godzinę. Za płytki i gładzie bierze się z metra i dniówka wychodzi jeszcze większa . Swoim 3 pracownikom płacę 16 ojro na godzinę więc z ich pracy przycinam około 9 ojro z każdego nic nie robiąc he he he . Sam też pracuję i kasa jest. Moi ludzie mają 16 euro na rekę dlatego że pracują na czarno , jakbym musiał ich legalnie zarejestrować to by dostali 11 na rekę a tam mają 16. Wy dziady robicie za 9,10,11 ojro na rekę a w wykończeniach i budowlance u Polaka nikt nie zarabia mniej jak 15-16 ojro na godzinę. Za mniej w wykończeniach u Polaka to pracują alkoholicy lub nieudacznicy co nic nie umieją. A tacy właściciele firm co pracują u Holendrów to mają 23-26 ojro za godzinę. Tak że jesteście biedakami bo za 11 euro na rękę robicie a u nas stawki zaczynają się od 15 ojro. A busa to mam prawie nowego 6 letniego .
Cytuj
 
 
-3 #5 wera 2016-07-31 14:28
reflex być może ale większe zagrożenie to młodzi za kierownicą. O używaniu telefonów w czasie jazdy jakoś moi mili nikt nie pisze pewnie dlatego, że młodzi są nieśmiertelni. żal mi was i sposobu myślenia
Cytuj
 
 
-2 #4 Jurek 2016-07-31 12:53
Busik. Jedno co Ci powiem to zżera Cię zazdrość, a drugie to to, że należysz do tych , którzy zdobywają Holandię za 8 euro. Co do czystości samochodów to popatrz sobie jak wyglądają Polskie auta a jak guldeńskie. Wartość człowieka nie mierzy się posiadaniem własnego mieszkania i samochodu, ale wartość człowieka to jego inteligencja, której Tobie brakuje jak koniowi obroku w pustym żłobie.
Cytuj
 
 
-1 #3 Babet 2016-07-31 12:27
problem_ ?Gdzie tu problem? Badania,, i jeszcze raz badania.. Powinny odbywac sie co pewien czas dla osób starszych,, wiadomo.. refleks juz nie ten// Ale takie badania są wskazane i dla osób młodszych.. Nie tylko starsi powoduja wypadki drogowe..........
Cytuj
 
 
0 #2 Busik 2016-07-31 12:17
A polscy budowlańcy z flaszki korzystają jak kierują swoimi brudnymi zachlapanymi busami :) Busiarze z firmami ZZP nie długo zamontują sobie megafony na busach i będą na całe miasto głosić że jako robole 25 euro na godzinę mają , ludzi na czarno zatrudniają i jak motłoch całe życie w wynajętych mieszkaniach w NL siedzą bo nie stać kupić w Holandii domu ..... tacy to bogacze te robole busiarze z Polski he he he e
Cytuj
 
 
+1 #1 Babet 2016-07-31 12:17
Innym czynnikiem, który będzie wpływać w nadchodzących latach na wzrost liczby śmiertelnych wypadków drogowych w Holandii, jest rosnąca liczba seniorów uczestniczących w ruchu drogowym. Średnia długość życia jest obecnie wyższa niż kilka dekad temu, a ponieważ seniorzy chcą dłużej prowadzić aktywne życie, to częściej decydują się na siadanie za kierownicą. Refleks, wzrok czy zdolność koncentracji są jednak w przypadku części z nich już wyraźnie gorsze niż w czasach młodości, co znacząco wpływa na zwiększenie zagrożenia spowodowania wypadku.
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Coraz więcej holenderskich rodzin ma problemy finansowe. Już 38 procent z trudem wiąże koniec z końcem

News image

Pożary, podtopienia i zerwany dach zabytkowego wiatraka. Burze przeszły przez Holandię

News image

PRACA W HOLANDII: Codziennie setki wakatów na www.praca.nl (niedziela 28 czerwca 2026, www.PRACA.NL)

News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki