Holandia: „Z każdego zarobionego euro państwo zabiera 36 centów”

Archiwum '16

fot. Shutterstock

Osoby zatrudnione w Holandii statystycznie 36,2% swych zarobków oddają na podatki i składki na ubezpieczenia społeczne. To mniej niż w Belgii, ale więcej niż w Polsce – obliczyli eksperci Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) zrzesza 34 demokratyczne i wysoko rozwinięte państwa z całego świata. Eksperci porównali łączne obciążenia podatkowe w tych krajach i okazało się, że średnia dla całej organizacji wyniosła w ubiegłym roku 35,9%. Potrącenia z zarobków w Holandii są więc minimalnie wyższe niż średnia dla OECD.

Najgorzej, z punktu widzenia pracownika, wygląda sytuacja w Belgii. Tutaj podatki i składki na ubezpieczenia społeczne pochłaniają aż 55,3% całości dochodów. Również w Austrii, Niemczech, na Węgrzech, we Włoszech i we Francji obciążenia są wysokie i wynoszą od 48,5 do 49,5%.

Polskę z obciążeniami podatkowymi na poziomie 34,7% sklasyfikowano na 21. miejscu wśród 34 państw. Na samym dole listy znalazły się Chile, Nowa Zelandia i Meksyk – we wszystkich tych krajach obciążenia te są mniejsze niż 20% (a w Chile to nawet jedynie siedem procent!).

W porównaniu z ubiegłym rokiem łączne obciążenia podatkowe w Holandii zmniejszyły się o 0,6%. Przyczyniły się do tego głównie mniejsze potrącenia w ramach składek na ubezpieczenia społeczne.



13.04.2016 ŁK Niedziela.NL

Komentarze 

 
-4 #2 Winter 2016-04-13 19:55
To sobie policzyli. Nic z tego nie wynika. Oprócz dochodowego i stałych składek (np. chorobowej lub na WW) trzeba jeszcze doliczyć VAT, który jest zawarty we... wszystkim. Idziemy cokolwiek kupić i płacimy VAT. Z tego jest dopiero kasa, a co tam składki :-)
Cytuj
 
 
0 #1 Renegat 2016-04-13 19:54
Cytuję Sławek Budowlaniec:
Nam budowlańcom z Polski nic nie zabiera. Pracujemy w większości na czarno. Może z 30 % pracy idzie na fakturę - reszta na czarno . I o to chodzi aby nie oddawać państwu kasy. Za zwykłe usługi remontowo - malarskie biorę od 22-26 euro za godzinę ( zależy od usług i klienta. ) Mam trzech ludzi z PoSam też chcą pracować bez umów i na czarno bo wtedy mają 15-16 euro za godzinę. Proponowałem im legalną umowę z ubezpieczeniem , urlopem i świadczeniami . Zarabiali by wtedy 11- 12 euro . Nie chcieli i im się nie dziwię . Lepiej chyba jest wziąć na rękę 16 euro niż legalnie 11 czy 12 .

Frajerze nawet jeśli masz żałosne zzp to nie masz możliwości zatrudnienia pracowników więc to oznacza że g...o wiesz i to samo g...o masz. BV kmiocie nigdy nie otworzysz bo tam jest depozyt i pełna księgowość więc pakuj się cieciu i dymaj rano z kanapką z pasztetem do uitzenbureau gdzie za darmo możesz się umyć.
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Coraz więcej holenderskich rodzin ma problemy finansowe. Już 38 procent z trudem wiąże koniec z końcem

News image

Pożary, podtopienia i zerwany dach zabytkowego wiatraka. Burze przeszły przez Holandię

News image

PRACA W HOLANDII: Codziennie setki wakatów na www.praca.nl (niedziela 28 czerwca 2026, www.PRACA.NL)

News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki