"Mamo, Tato chcę mówić po polsku!"

Archiwum '15

Bez języka nie sposób wyobrazić sobie codziennego funkcjonowania w społeczeństwie. To dzięki niemu możemy się porozumieć z innymi, wyrazić swoje myśli i potrzeby. Często jednak zapominamy o tym, jak jest ważny.

Język nie jest czymś, co jest nam po prostu dane. Trzeba go pielęgnować, rozwijać słownictwo, ćwiczyć umiejętne posługiwanie się nim w mowie i piśmie. To sprawa szczególnie istotna w przypadku osób mieszkających za granicą.

Jeszcze trudniej jest mieszkającym za granicą dzieciom. Warto je zachęcać, by od najmłodszych lat czytały i poznawały nowe, polskie słowa, np. poprzez zabawę. Badania naukowe dowodzą, że dziecko może równolegle przyswajać dwa języki. Wielojęzyczność wiąże się z licznymi korzyściami dla intelektu, psychiki i zdrowia dziecka. Mózg otrzymuje zdrową dawkę treningu. Zdobywana w ten sposób wiedza i umiejętności na tym etapie rozwoju utrwalają się nadzwyczaj szybko i efektywnie.

Co roku wiele organizacji realizuje kampanie mające na celu zwrócenie uwagi na problem poprawności języka polskiego, szczególnie u dzieci przebywających poza granicami kraju. Ze względu na obcojęzyczne otoczenie mogą one mieć trudności w posługiwaniu się polskim zarówno w mowie, jak i w piśmie. W tym roku taką akcję po hasłem "Mamo, Tato chcę mówić po polsku!" prowadzi m.in. Międzynarodowy Zespół Placówek Oświatowych, koordynator pierwszej polonijnej szkoły internetowej.


22-02-2015 AB, Londynek.net

Komentarze 

 
+1 #15 manq 2015-07-29 15:08
Ręce poadają, co niektórzy mają w głowach... Nie wyobrażam sobie, aby tak włąsne korzenie wymazywać. Gratulacje Tolu, a zdajesz sobie sprawę, że dzieciak biegły w polskim + zachodni język ma w polsce szanse na napradę świetną prace? Nie iwem jakich znajomych masz w Polsce, jakby byli nieco bardziej ogranięci niż ty, to byś miała jakiś obraz rzeczy. Ja swoje dzieciaki zapisałam do jednej z polskich szkół internetowych (akurat nie do reklamowanej tutaj, tylko Alfa i Omega z Bydgoszczy) - córe i syna po collegu w Irlandi na pewno wyślę na studia w Polsce!! Raz - studia tańsze, dwa - z ich angielskim (mieszkają tu od urodzenia) będą miały na pewno swietny start w ojczyźnie!!
Cytuj
 
 
-2 #14 edward 2015-03-01 11:32
komentarz usunięty
Cytuj
 
 
0 #13 edward 2015-03-01 11:31
komentarz usunięty
Cytuj
 
 
0 #12 filemon 2015-02-26 16:01
Tola, won do piekła ku*wo wściekła! Rodzice którzy nie uczą swoich dzieci ojczystego języka to ***e, a jest ich w holandii wielu. Pseudo podrobione wiatraczki.
Cytuj
 
 
0 #11 Eva 2015-02-25 13:15
Daj Boze Pani Tolu, jesli tylko chca! Az przykro czyta¢ takie brednie napisane przez osobe w Pani wieku i do tego tak SWIATOWA.
Cytuj
 
 
-1 #10 Monika 2015-02-23 12:58
Tola do przedszkola!!!:")
Cytuj
 
 
+6 #9 maly 2015-02-23 00:16
Nikt i nic mi nie zabronione mówić po polsku do mojego dziecka bo jestem polakiem i wogle się tego nie wstydze jak nie którzy pseldo Holendrzy brzydze się takimi ludźmi polska to piękny kraj tylko idioci nią żądzą
Cytuj
 
 
+4 #8 ken 2015-02-22 20:04
Tola jakaś ty ***ka i co robisz na Polonijnym portalu holenderski materacu
Cytuj
 
 
+10 #7 Grzesiek 2015-02-22 19:48
Jesteśmy Polakami i powinniśmy rozmawiać po polsku i nasze dzieci też powinny znać polski. Nikt im nie karze zostać polonistami ale o swoich korzeniach powinni pamiętać. Jest taka zasada że modlimy się i klniemy w ojczystym języku i nikt tego nie zmieni. Pozdrawiam.
Cytuj
 
 
+4 #6 Mikky 2015-02-22 17:57
tez mialem takiego glupiego znajomego jak ta tola, ale jego dziecko dostalo managerską robotę w Polsce to teraz już tak głupio nie gada.
dobrze ze jego zona przypilnowala by dziecko po polsku pieknie mowilo
Cytuj
 
 
+5 #5 Radosław 2015-02-22 17:54
Tola!

Przeprowadź się do Niemiec!

Tam podobno też jest zakaz mówienia w języku polskim do dzieci!!!

Szkoda, że ty się jakoś nauczyłaś tego języka ... a może byś tak zapomniała i przestała czytać i pisać na tym polskim portalu ??!!??
Cytuj
 
 
-6 #4 mariusz 1967 2015-02-22 16:24
Chyba ze dzieciak chce tlumaczem polskiego zostac to wtedy trzeba mu wbijac polski...
Cytuj
 
 
-4 #3 jolanta 2015-02-22 16:21
Ja tez ucze dzieci angielskiego. Popieram
Cytuj
 
 
-8 #2 ania 2015-02-22 16:20
Masz racje Tola
Cytuj
 
 
-15 #1 tola 2015-02-22 16:17
Nie daj Boze.Uczcie dzieci tutaj wychowywanych swiatowych jezykow chyba ze do polski dzieciaka zabrac chcecie..Jestem 30 lat w Holandii dzieci nauczylam { tutaj urodzonych} po polsku.. Dziadki , babcie poumieraliw polsce i dziecko nie ma z kim rozmawiac po polsku w domu mowimy po holendersku..Do polski zadko jezdzimy..Proponuje uczyc dzieci angielskiego,niemiecki ego lub hiszpanskiego a holenderskiego w szkole ucza sie..W wymienionych jeszykach dzieci maja przyszlosc.....tola
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki