W Holandii wygrał Bronisław Komorowski

Archiwum '15

fot. Mgilert / Shutterstock.com

Gdyby to zależało jedynie od Polaków, głosujących w Holandii, urzędujący prezydent zostałby na stanowisku na kolejnych pięć lat. W drugiej turze wyborów prezydenckich w Holandii Bronisław Komorowski uzyskał 55,8% głosów, a Andrzej Duda 44,2%.

Także w pierwszej turze głosowania wynik z Holandii mocno różnił się od ogólnego wyniku. Wówczas w kraju wiatraków zdecydowanie tryumfował Paweł Kukiz, który zebrał 52,5% głosów. Na drugim miejscu znalazł się Bronisław Komorowski (17,2%), a na trzecim Janusz Korwin-Mikke (12,9%). Zwycięzca pierwszej tury w skali ogólnokrajowej, Andrzej Duda, był wówczas w Holandii dopiero czwarty, z poparciem 9,2%.

Więcej o wynikach wyborów prezydenckich w Holandii w pierwszej turze: TUTAJ

Andrzej Duda w niedzielnych wyborach (24.05) został wybrany nowym prezydentem RP. Po zliczeniu głosów ze wszystkich komisji wyborczych w kraju i zagranicą okazało się, że na kandydata Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało ponad 8,6 mln wyborców (51,55%). Na urzędującego prezydenta, związanego z Platformą Obywatelską, głos oddało ponad pół miliona osób mniej (48,45%). Frekwencja była wyższa niż dwa tygodnie temu i wyniosła 55,34%.

Także jeśli chodzi o frekwencję, wyniki w Holandii różnią się od łącznych wyników ze wszystkich komisji. W pierwszej turze z 7,279 zarejestrowanych na terenie Holandii wyborców, do urn poszło 6,051 z nich (83,13%). Do głosowania w drugiej turze zgłoszonych było ponad 9,500 wyborców, ale zagłosowało jedynie 4,728 z nich (49,2%). Pamiętać jednak należy, że osoby, które zgłosiły chęć głosowania w pierwszej turze zostały automatycznie wpisane na listę wyborców i w drugiej turze. Można więc przypuszczać, że wiele z osób, które w pierwszej turze zagłosowały w Holandii np. na Pawła Kukiza czy Janusza Korwina-Mikke, w drugiej turze pozostało w domach.

Wyniki drugiej tury w Holandii wyglądają następująco:

- Bronisław Komorowski – 2,597 głosów na 4,652 głosów ważnych oddanych w Holandii, 55,83%

- Andrzej Duda – 2,055 głosów, czyli 44,17%

W sumie w Holandii wydano 4,728 kart do głosowania, ale 76 głosów było nieważnych (1,6% z wszystkich wydanych kart do głosowania).

Polacy w Holandii mogli głosować w czterech komisjach wyborczych. Dwie z nich znajdowały się w Hadze, a pozostałe dwie miały siedziby w Amsterdamie i Bredzie.

W trzech z nich wygrał Bronisław Komorowski. Najwyraźniejsze zwycięstwo obecny prezydent odniósł w Amsterdamie (66%), gdzie zagłosowało najwięcej osób (831). Andrzej Duda zwyciężył jedynie w Bredzie, gdzie uzyskał 56%, ale to akurat tam zagłosowało najmniej osób (381). W komisjach Haga I i Haga II Komorowski uzyskał odpowiednio 52% i 58%, a głosowało w nich w sumie ok. 1,400 osób.

Bronisław Komorowski wygrał także w Belgii. Tam na urzędującego prezydenta postawiło 59,7% z głosujących, zaś Andrzej Duda zadowolić się musiał 40,3%. W Belgii zarejestrowanych wyborców było mniej więcej tylu samo, co w Holandii, ale do urn poszło o wielu więcej z nich. Na 9,8 tysiąca zarejestrowanych osób, zagłosowało ponad 7,2 tysiąca z nich, czyli 73,4%. Komorowski wygrał w Belgii w trzech z czterech brukselskich komisji (przegrał jedynie w komisji Bruksela IV w Polskiej Misji Katolickiej). Także w Antwerpii minimalnie (50,4%) zwyciężył Andrzej Duda.

Jak informują polskie media różnice w wynikach wyborów w poszczególnych krajach świata były czasem bardzo jaskrawe. W Stanach Zjednoczonych Andrzej Duda cieszył się olbrzymim poparciem, uzyskując aż 80,88% wszystkich głosów. Z kolei urzędujący prezydent najlepszy wynik uzyskał w Macedonii (88,89%).

Ogólnie za granicą wygrał prezydent-elekt Andrzej Duda, uzyskując 55,93% wszystkich głosów oddanych poza granicami kraju.


25.05.2015 ŁK Niedziela.NL

Komentarze 

 
+2 #34 coolt 2015-05-27 19:50
Sama Komuna, nic więcej DUda czy KOmorowski, bez różnicy,, JAk można na nich wogóle głosować, trzeba nie mieć mózgu , albo ,,Defekt Mózgu " Nie będe głosował na działaczy za PZPR- u , wszyscy to jedno wielkie bagno
Cytuj
 
 
+1 #33 Tomasz 2015-05-27 16:03
Dwa dni po wyborach Bronek wynosi obrazy i podwyzsza sobie wynagodzenie Walesie i Kwapowi !!!! i co lemingi dalej stoicie przy swoim Z WSI
Cytuj
 
 
+2 #32 obserwator 2015-05-27 15:23
Cytuję iwona:
Obraz wyborców jest bardzo jasny! Zachód wykształcony , liberalny głosował na Komorowskiego. Wschód bogobojny, zacofany tzn. ciemnogród na Dudę. Proponuję Polsce B zabrać Kaczyńskiego, Macierewicza i Pawłowicz i stworzyć własne państwo o nazwie "ZACOFANY ŚREDNIOWIECZNY GRÓD WYZNANIOWY WIERZĄCY W JEDYNEGO NIEOMYLNEGO CIEŚLĘ NAPRUTEGO WINEM I ZJARANEGO OPIUM"!

IWONA OD TYCH SKRĘTÓW W HOLANDII TO CI MÓZG WYSCHŁ JAK GO W ODÓLE MIAŁAŚ
Cytuj
 
 
-2 #31 Donatan 2015-05-27 12:37
Cytuję dumny:
ANDRZEJ DUDA PREZYDENT WSZYSTKICH POLAKÓW NARESZCIE ODPOWIEDZIALNY KOMPETENTNY I WYKSZTAŁCONY CZŁOWIEK NASZ PREZYDENT

Skoro zagosowalo na niego 52% to nie moze byc wszystkich.
Cytuj
 
 
-5 #30 ala 2015-05-27 10:05
Cytuję dumny:
ANDRZEJ DUDA PREZYDENT WSZYSTKICH POLAKÓW NARESZCIE ODPOWIEDZIALNY KOMPETENTNY I WYKSZTAŁCONY CZŁOWIEK NASZ PREZYDENT

Wez Ty sie puknij w głowe i zastanów co piszesz... jeszcze Ci ten Duda bokami wyjdzie! razem ze swoim kaczorem!
Cytuj
 
 
-6 #29 Marta 2015-05-27 00:26
Cytuję dumny:
ANDRZEJ DUDA PREZYDENT WSZYSTKICH POLAKÓW NARESZCIE ODPOWIEDZIALNY KOMPETENTNY I WYKSZTAŁCONY CZŁOWIEK NASZ PREZYDENT

Mój nie!!!
Cytuj
 
 
+9 #28 dumny 2015-05-26 20:59
ANDRZEJ DUDA PREZYDENT WSZYSTKICH POLAKÓW NARESZCIE ODPOWIEDZIALNY KOMPETENTNY I WYKSZTAŁCONY CZŁOWIEK NASZ PREZYDENT
Cytuj
 
 
+3 #27 Donatan 2015-05-26 15:20
Cytuję wp:
@dystryktserwujesz nam tu takie TVN-owskie myślenie zaplanowanymi przez kogoś schematami, że za Dudą stoi ten czy tamten. Duda to polityk, poseł, były wiceminister - doświadczenie i poglądy ma swoje. Ma też przed sobą piękną karierę i na pewno nie będzie jej narażał chodzeniem na smyczy kogokolwiek. Mówi zresztą o tym otwarcie. Wystarczy posłuchać jego wypowiedzi, a nie omówień jego wypowiedzi w TVN. Poza tym mówienie: Rany Boskie! Kaczyński! Macierewicz! Pawłowicz! To odruch Pawłowa wyćwiczony na mało wyrobionej publiczności przez TVN i inne Polsaty, Kraśki Lisy itp. Lewickie. Co masz personalnie do Kaczyńskiego czy Macierewicza? To, że Polskę stawiają na pierwszym miejscu Ci przeszkadza? To, że zlikwidowali ruskie macki w polskim wywiadzie i kontrwywiadzie Ci przeszkadza? Daj spokój z małpowaniem TVN-u! Myśl samodzielnie!

Mamy nie od dziś podzieloną Polskę i brak jedności w narodzie. Polacy zagłosowali na złość sobie, a nie z mądrości i jedności.
Cytuj
 
 
-3 #26 MaGda 2015-05-26 13:42
kazdy mysli ze ma racje, ale to inna bajka, jak mozna krytykowac bronka za wsi i na niego glosowac
Cytuj
 
 
0 #25 wp 2015-05-26 13:35
@dystrykt49 - czemu serwujesz nam tu takie TVN-owskie myślenie zaplanowanymi przez kogoś schematami, że za Dudą stoi ten czy tamten. Duda to polityk, poseł, były wiceminister - doświadczenie i poglądy ma swoje. Ma też przed sobą piękną karierę i na pewno nie będzie jej narażał chodzeniem na smyczy kogokolwiek. Mówi zresztą o tym otwarcie. Wystarczy posłuchać jego wypowiedzi, a nie omówień jego wypowiedzi w TVN. Poza tym mówienie: Rany Boskie! Kaczyński! Macierewicz! Pawłowicz! To odruch Pawłowa wyćwiczony na mało wyrobionej publiczności przez TVN i inne Polsaty, Kraśki Lisy itp. Lewickie. Co masz personalnie do Kaczyńskiego czy Macierewicza? To, że Polskę stawiają na pierwszym miejscu Ci przeszkadza? To, że zlikwidowali ruskie macki w polskim wywiadzie i kontrwywiadzie Ci przeszkadza? Daj spokój z małpowaniem TVN-u! Myśl samodzielnie!
Cytuj
 
 
+4 #24 Donatan 2015-05-26 13:13
Rozdarci, podzieleni, dyskryminujący siebie nawzajem, nienawiść, zawiść i całkowity brak jedność oto stan w jakim obecnie znajdują się Polacy. To jest stan przed zawałowy!
Cytuj
 
 
0 #23 Marek 2015-05-26 12:52
Cytuję klaus:
czytam, czytam i własnym oczom nie wierzę jak Polak Polakowi ubliża, obraża i najchętniej nóż w plecy by wbił... ludzie ogarnijcie się! Później nie dziw, że Turacy ważniejsi i szanowani bo jeden za drugim w ogień by skoczył! A my Polacy siebie nawzajem byśmy pozabijali...

Cytuję klaus:
czytam, czytam i własnym oczom nie wierzę jak Polak Polakowi ubliża, obraża i najchętniej nóż w plecy by wbił... ludzie ogarnijcie się! Później nie dziw, że Turacypi ważniejsi i szanowani bo jeden za drugim w ogień by skoczył! A my Polacy siebie nawzajem byśmy pozabijali...
popieram cię kolego to samo myślę i widzę jak oni tu na siebie wypisują jeżeli jest artykuł o turkach to nikt nic nie pisze ale jak o polkach to wtedy tak ładnie o sobie piszą ze hej Marek
Cytuj
 
 
-4 #22 MaGda 2015-05-26 12:02
Ladnie sie przedstawiasz iwona. Jestes bezmozgiem to tez nie wchodz ze mna w dyskusje
Cytuj
 
 
-3 #21 iwona 2015-05-26 11:45
Cytuję MaGda:
Żeś?po jakiemu to? Niezla rzeź tam macie w wylegarni hanysow

tępa dziunio rozumiem że twój potencjał intelektualny tego nie ogarnia, idź dać dupy ***emu to ci ulży!
Cytuj
 
 
-3 #20 MaGda 2015-05-26 11:34
Żeś?po jakiemu to? Niezla rzeź tam macie w wylegarni hanysow
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

Najnowsze w kategorii: Holandia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki