Polska: Zostawił pacjentkę z bólem i wyszedł. Szpital się tłumaczy i obiecuje

Holandia

Fot. iStock

„Dobra, zostawcie mnie” – powiedział lekarz na SOR, gdy przyjmował pacjentkę I... wyszedł z gabinetu. Zarejestrowała to kamera w telefonie komórkowym.

Miejsce akcji: Szpitalny Oddział Ratunkowy szpitala wojewódzkiego w Elblągu.

Główny bohater: lekarz pełniący dyżur na SOR.

Główna bohaterka: pacjentka z potwornym bólem kręgosłupa, która szuka pomocy.

Lekarz: Zostawcie mnie

Zanim kobieta trafiła na SOR, leczyła się w poradni rodzinnej. Lekarz zalecił jej badania. Ich wynik był jednoznaczny: w obrębie odcinka kręgosłupa widoczne są zmiany zwyrodnieniowe kręgów. Na SOR zgłosiła się, bo…

– Ból był tak ogromny, że nie dawałam już rady. Udałam się do rejestracji i tam opisałam swój stan zdrowia. Zostałam zarejestrowana i poszliśmy z mężem na poczekalnię – opowiada pacjentka.

I dodaje: – Po wejściu do pokoju usłyszałam, że zostałam już wykreślona z systemu, więc żadnych badań mi nie zrobią.

Dowodem nagrana telefonem rozmowa. Na zarejestrowanym materiale słyszymy m.in.:

Głos mężczyzny: – Tak jak doktor mówi: wycofaliśmy panią z systemu, więc (fragment niezrozumiały) nie zrobimy pani.

Pacjentka: – Ale dlaczego? Byłam zarejestrowana jako pacjentka w rejestracji, nie udzieliliście mi żadnej pomocy. Ani usg, ani rentgenu"

Głos mężczyzny: – Okej, proszę tutaj z doktorem

Lekarz: – Dobra, zostawcie mnie.

Szpital wysyła do szpitala

Rozgoryczona takim potraktowaniem pacjentka – pomimo swoich próśb – nie otrzymała wypisu, ani żadnego dokumentu potwierdzającego, że odmówiono jej udzielenia pomocy. Za to…

– Wysyłali mnie do innego szpitala. A tam usłyszeliśmy, że mamy jechać do… szpitala wojewódzkiego, bo tu nie ma takich specjalistów – gorzko podsumowuje swoje spotkanie z polską służbą zdrowia.

Co na to szpital?

Potwierdza, że takie zdarzenie miało miejsce. I że zostały podjęte działania naprawcze, żeby tego typu sytuacje nie zdarzały się w przyszłości.

„(…) W ramach pierwszego etapu działań naprawczych w dniu zdarzenia zaproponowano pacjentce udzielenie świadczenia zdrowotnego w SOR przez Lekarza Dyżurnego Szpitala będącego jednocześnie Koordynatorem Szpitalnego Oddziału Ratunkowego. Pacjentka odmówiła (…) i opuściła szpital”.

Lekarze nie chcą pracować w szpitalach

Jednym z problemów służby zdrowia jest brak lekarzy. Jeszcze bardziej pogarsza to dostępność do świadczeń, bo niekiedy drastycznie wydłuża oczekiwanie na wizytę.

Co gorsza, co czwarty lekarz w Polsce jest w wieku emerytalnym. I gdyby nie oni zapaść opieki medycznej byłaby jeszcze poważniejsza.

Równie źle jest z pielęgniarkami. Bo średnia wieku polskiej pielęgniarki i położnej to 53 lata.

Lekarze nie chcą także pracować w szpitalach, a ci, którzy jeszcze tam pracują, rozważają swoje odejście. Dotyczy to zarówno małych szpitali powiatowych, jak i z dużych miast.


08.12.20223 Niedziela.NL // źródło: Łukasz Nosarzewski / N4M / zdjęcie jest ilustracją do tekstu

(sg)


Komentarze 

 
-1 #2 Kasia 2023-12-08 21:18
Polska ma standardy poniżej godności ludzkiej w służbie zdrowia.
Cytuj
 
 
+4 #1 Jerzy Jurek 2023-12-08 19:41
I to się dzieje w Europie?!? Za każdym razem dyscyplinarne zwolnienie powinno być!
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

PRACA W HOLANDII: Codziennie setki wakatów na www.praca.nl (niedziela 28 czerwca 2026, www.PRACA.NL)

News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

Najnowsze w kategorii: Holandia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki