46 tysięcy nastolatków bez telefonu przez trzy tygodnie. Wyniki zaskoczyły nawet naukowców

Zdrowie i Styl Życia

fot. Shutterstock, Inc. / zdjęcie ilustracyjne

Największe jak dotąd badanie dotyczące wpływu smartfonów na zdrowie psychiczne młodzieży przeprowadzono w Austrii, Niemczech i Szwajcarii na grupie 46 tysięcy nastolatków.

Uczestnicy przez trzy tygodnie rezygnowali z używania telefonu, a przed eksperymentem i po nim wypełniali szczegółowe ankiety. Wyniki były jednoznaczne: poprawiła się jakość snu, spadły objawy depresyjne, a ogólny dobrostan psychiczny wyraźnie wzrósł.

Ciekawym odkryciem było to, jak nastolatki radziły sobie z nudą, która pojawia się po odcięciu od głównego źródła rozrywki. Początkowo wielu z nich się nudziło, ale szybko zaczęli szukać alternatyw. Częściej wychodzili na zewnątrz, zakładali kluby czytelnicze i grali na instrumentach. Nuda okazała się twórcza, a nie destrukcyjna.

Wyniki badania pojawiają się w momencie, gdy coraz więcej krajów europejskich rozważa ograniczenie dostępu nastolatków do smartfonów i mediów społecznościowych. Holandia również dyskutuje o podobnych regulacjach, a rodzice i nauczyciele od lat alarmują o problemach ze skupieniem uwagi oraz zdrowiem psychicznym młodego pokolenia.

01.06.2026 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.


Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki