Holandia: 70 mln euro na centrum sztucznej inteligencji w Groningen?

Technologie / Nauka

Fot. Shutterstock, Inc.

Rząd ma przeznaczyć 70 mln euro na budowę dużego ośrodka sztucznej inteligencji w Groningen, łącząc siły z władzami regionalnymi, które już zadeklarowały przeznaczenie 60 mln euro.

„Jeśli Komisja Europejska zgodzi się zainwestować kolejne 70 mln euro w tym roku, budowa tzw. „Fabryki AI” mogłaby rozpocząć się w 2026 roku” – powiedział posłom na briefingu tymczasowy minister gospodarki, Vincent Karremans.

Projekt jest kluczowy dla niezależności technologicznej Holandii. „AI fundamentalnie zmieni naszą gospodarkę i społeczeństwo. Ale jeśli sami nie rozwiniemy tej technologii, będziemy zależni od innych. Dlatego jesteśmy w pełni oddani silnej, holenderskiej infrastrukturze AI” - powiedział Karremans parlamentarzystom.

Proponowane centrum połączy wiedzę ekspercką z praktycznymi udogodnieniami dla firm, uniwersytetów i organów rządowych w celu opracowywania aplikacji AI. Będzie tam również mieścić się potężny superkomputer przeznaczony do szkolenia zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji.

Przedstawiciele prowincji północnych uważają, że lokalizacja jest uzasadniona, wskazując na dostępną przestrzeń, solidną infrastrukturę energetyczną i solidną bazę wiedzy dzięki Uniwersytetowi w Groningen i Uniwersyteckiemu Centrum Medycznemu w Groningen.


5.07.2025 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.

(kk)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Po raz pierwszy zastosowano eutanazję u nieuleczalnie chorego dziecka w Holandii

News image

Kod pomarańczowy z powodu ekstremalnych upałów. Przed Holandią co najmniej trzy dni z temperaturami do 34 stopni

News image

Strajk transportu publicznego w środę rano. Pociągi, autobusy i tramwaje staną na cztery godziny

News image

Eemshaven czy Terneuzen? Tylko te dwie lokalizacje pozostały w wyścigu o nowe elektrownie jądrowe

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki