Holenderscy pseudokibice zdemolowali historyczne centrum Rzymu

Sport

Kilkadziesiąt aresztowań, ranni policjanci, zniszczenia szacowane na co najmniej kilka milionów euro, trwale uszkodzona zabytkowa fontanna i być może inne unikalne obiekty – pseudokibice Feyenoordu Rotterdam zamienili centrum Rzymu w pole bitwy z włoską policją.

- Takie zachowanie jest całkowicie niedopuszczalne. Chuligani w niewyobrażalny sposób wykorzystali waszą gościnność i dokonali zniszczeń w waszym pięknym mieście – napisał w piątek (20.02) Ahmed Aboutaleb, burmistrz Rotterdamu, do Ignazio Marino, burmistrza Rzymu.

A jest się czego wstydzić. W środę i czwartek w Wiecznym Mieście doszło do starć pomiędzy pseudokibicami rotterdamskiego klubu i włoskimi służbami porządkowymi. Wandale z Holandii odpalali w historycznym centrum miasta fajerwerki, rzucali butelkami, uszkadzali zabytkowe obiekty, załatwiali swe potrzeby w miejscach publicznych i przepychali się z policją. Pozostawili za sobą zaśmiecone ulice, pełne butelek i puszek po piwie, balonów, szalików i flag.

Nagrania i zdjęcia z „bitwy” w Rzymie m.in. tutaj:

Fotografie z angielskiego Daily Mail

Fotografie z holenderskiego Hart van Nederland

Tylko sami sklepikarze szacują straty na około 3 miliony euro. Policja aresztowała kilkadziesiąt osób, część z osądzono w trybie ekspresowym, stosowanym wobec chuliganów. Około 20 wandalów skazano na kary pozbawienia wolności w wymiarze od 6 do 18 miesięcy i grzywny w wysokości do 45,000 euro. Brzmi to groźnie, ale kary są w zawieszeniu. Nie oznaczają więc, że chuligani faktycznie trafią do więzienia i będą musieli od razu wyłożyć tysiące euro. Ukarani pseudokibice musieli jednak błyskawicznie opuścić Włochy.

Sześciu innych pseudokibiców, którzy dopuścili się poważniejszych przestępstw, zatrzymano na dłużej i będą sądzeni w normalnym trybie. Nie jest wykluczone, że zostaną skazani na kary pozbawienia wolności bez zawieszenia i trafią na dłużej za kratki lub będą musieli od razu zapłacić wysokie grzywny.

Szczególnie przy słynnych Schodach Hiszpańskich doszło do intensywnych strać z policją. Pseudokibice uszkodzili tam niedawno odrestaurowaną fontannę Fontana della Barcaccia. Niektórzy z rzymskich ekspertów stwierdzili, że są to trwałe uszkodzenia, gdyż brakuje niektórych marmurowych fragmentów. To „gwałt” na dziele Berniniego, napisał włoski dziennik "Corriere della Sera".

Także holenderskie media szeroko informowały o skandalicznym zachowaniu rotterdamskich kibiców, choć zwracano również uwagę na to, że do Rzymu na mecz wyjechało około pięciu tysięcy holenderskich fanów, a wspomniane akty wandalizmu były dziełem najprawdopodobniej kilkudziesięciu lub kilkuset osób.

Rotterdamska policja już poinformowała, że rozpoczęła szeroko zakrojoną akcję, mającą na celu wytropienie i zatrzymanie chuliganów, których nie udało się aresztować włoskiej policji. Również Ivo Opstelten, holenderski minister sprawiedliwości, zapowiedział, że będzie robić wszystko co w jego mocy, by pomóc włoskim służbom w wykryciu sprawców aktów wandalizmu.

Skandaliczne zachowanie pseudokibiców przyćmiło sportowy sukces Feyenoordu, który w Rzymie w meczu 1/16 Ligi Europejskiej zremisował z faworyzowaną AS Romą 1-1.


20-02-2015 ŁK, Niedziela.NL


Komentarze 

 
0 #15 Olaf 2015-02-21 18:29
Cytuję clear:
TO SA POTOMKOWIE WIKINGOW

Chyba mylisz Holendrów ze Skandynawami. Holendrzy nie są potomkami Wikingów, natomiast, co niewielu wie, wielu spośród Rosjan a nawet (w o wiele mniejszym niż owi, zakresie) Polaków - tak.
Cytuj
 
 
+2 #14 Krzyś 2015-02-21 18:28
Cytuję legia:
Cytuję Krzyś:
Holenderskie bydło w Rzymie, Polskie bydło w Hadze, Angielskie bydło w Krakowie itp. Kto nie pojmuje tego wpisu prawdopodobnie należy do powyższego opisu. Pozdrowienia dla normalnej części społeczeństwa (niezależnie od narodowości)

i jak nie umiesz czytac to jest tu mowa o holenderskich kibicach a nie o ludziach z polski czy angli

nie ekscytuj się tak bo jeszcze "pomyślisz" że umiesz czytać!
Cytuj
 
 
-3 #13 legia 2015-02-21 13:37
Cytuję Krzyś:
Holenderskie bydło w Rzymie, Polskie bydło w Hadze, Angielskie bydło w Krakowie itp. Kto nie pojmuje tego wpisu prawdopodobnie należy do powyższego opisu. Pozdrowienia dla normalnej części społeczeństwa (niezależnie od narodowości)

i jak nie umiesz czytac to jest tu mowa o holenderskich kibicach a nie o ludziach z polski czy angli
Cytuj
 
 
+1 #12 krzysiek 2015-02-21 13:30
Polskie sądy niech się uczą
Cytuj
 
 
0 #11 legia 2015-02-21 13:28
krzysiu liz dupke dla holendrow widac ze potrafisz pozdro inteligent powiatowy haaa
Cytuj
 
 
+2 #10 Krzyś 2015-02-21 12:15
Holenderskie bydło w Rzymie, Polskie bydło w Hadze, Angielskie bydło w Krakowie itp. Kto nie pojmuje tego wpisu prawdopodobnie należy do powyższego opisu. Pozdrowienia dla normalnej części społeczeństwa (niezależnie od narodowości)
Cytuj
 
 
+4 #9 marko 2015-02-21 12:04
Holenderska patologia à pisza ze polacy to chuligani najpierw niech patrza na swojch haaaaa
Cytuj
 
 
+6 #8 Legionista 2015-02-21 11:14
Zapraszamy Ajax do Wawy
Cytuj
 
 
+5 #7 wery1 2015-02-21 10:45
powinni ich makaroniarze ogrzezac-holenderskie bisexy
Cytuj
 
 
+5 #6 1234 2015-02-21 09:49
Cytuję amadeo:
;clear;znajoma była 2tygodnie w Hiszpanii i coś niecoś opowiadała nt ;wiatraków;a swoją drogą wyobrażacie sobie jak by to byli polscy kibole podejrzewam że serwer by tego nie wytrzymał

Wtedy by napisali ze to bandyci z Polski,zamiast pseudokibole!!
Cytuj
 
 
+5 #5 amadeo 2015-02-21 01:41
;clear;znajoma była 2tygodnie w Hiszpanii i coś niecoś opowiadała nt ;wiatraków;a swoją drogą wyobrażacie sobie jak by to byli polscy kibole podejrzewam że serwer by tego nie wytrzymał
Cytuj
 
 
+10 #4 clear 2015-02-20 23:37
TAK JAK KIEDYS PISALAM WYSTARCZY WYJECHAC ZA GRANICE I ZOBACZYC HOLENDROW W HISZPANI ZACPANE ZAZYGANE POLNAGIE HOLENDERKI SPIACE NA ULICACH HOLENDRZY TO SAMO HOLENDERSKIE PARY KOPULUJACE NA LAWECZKACH W PARKU TO DZIEJE SIE W KURORTACH I TO WIDZIALAM TEZ NA WLASNE OCZY OSOBY KTORE PRACUJA PRZY SPRZATANIU DOMKOW LETNISKOWYCH TEZ WIEDZA JAK HOLENDERSKA MLODZIEZ ZOSTAWIA PO SOBIE TE DOMKI PREZERWATYWY W KAZDYM ROGU KUCHNIA ZASYFIALA WYMIOCINY W LOZKACH CZASAMI ODCHODY TO SA HOLENDRZY I TU W ARTYKULE KOLEJNY POKAZ ICH MOZLIWOSCI TO SA POTOMKOWIE WIKINGOW CZYLI SYF KILA I PRYMITYW PUSCZANIE BAKOW PRZY JEDZENIU BEKANIE I GRZEBANIE W NOSIE PRZY JEDZENIU A NASTEPNIE KONSUMOWANIE TEGO CO SIE WYGRZEBALO TO TEZ ICH DOMENA I NA PEWNO KAZDY Z WAS JUZ TO WIDZIAL BO TU CZASAMI NAWET WYKSZTALCENI TAK SIE ZACHOWUJA
Cytuj
 
 
+4 #3 Dan 2015-02-20 23:21
Zawsze i wszedzie tak bylo i bedzie. Jak na moje wiekszosc z nich jest wybrakowana, brak im jaj, bo tylko w grupie mocni. i do tego polowa z nich to chce cos zlego zrobic ale sa zbyt wystraszeni wlasnego cienie. Jak mozna mierzyc w palę, czaic się i rzucic jak patykiem po lizaku do kosza? Wyglada prawie groznie a jest prawie żenada.
Cytuj
 
 
+8 #2 amadeo 2015-02-20 22:55
no hejterzy dawac przecież wstydzicie się byc Polakami jak nasi tu np są podejrzani w jakichś sprawach to jesteście wtedy;native dutch;
Cytuj
 
 
+7 #1 adix 2015-02-20 22:47
holenderskie bydlo!
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

Najnowsze w kategorii: Sport

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki