Holandia, sport: Holandia, inaczej niż Polska, bardzo blisko awansu do EURO 2024

Piłkarze reprezentacji Holandii w piłce nożnej mają więcej powodów do optymizmu niż Biało-Czerwoni…

W poniedziałek w meczu eliminacji do EURO 2024 Pomarańczowi pokonali na wyjeździe Grecję 1-0. Decydujący gol padł w doliczonym czasie gry drugiej połowy. Virgil van Dijk wykorzystał wtedy jedenastkę.

Nie był to pierwszy rzut karny dla Holendrów tego wieczora. W pierwszej połowie Van Dijk został sfaulowany w polu kranym, ale Weghorst strzelił słabo i bramkarz gospodarzy obronił jedenastkę. Ogólnie jednak Holandia przeważała w całym spotkaniu (11-8 w strzałach, 60% do 40% w posiadaniu piłki) i wygrana w Grecji była zasłużona.

Pomarańczowi mogą już być prawie pewni bezpośredniego awansu do przyszłorocznych mistrzostw Starego Kontynentu. Holandia ma do rozegrania jeszcze dwa mecze, z Irlandią i z amatorami z Gibraltaru. Do awansu Pomarańczowym wystarczy jedno zwycięstwo w tych meczach.

Nawet gdyby Holandia przegrała oba te mecze, to wciąż może zająć drugie miejsce w grupie - pod warunkiem, że Grecja w ostatnim meczu przegra z Francją. To właśnie Francja jest zdecydowanym liderem w grupie B i po 6 meczach ma na koncie komplet 18 punktów. Holandia w 6 meczach uzbierała 12 punktów. Grecja też ma 12 punktów, ale rozegrała już 7 spotkań. Irlandia ma 6 punktów, a Gibraltar 0.

Polscy kibice mają o wiele mniej powodów do radości niż fani Oranje. Reprezentacja Polski w niedzielę jedynie zremisowała w Warszawie z Mołdawią 1-1 i zajmuje dopiero trzecie miejsce w grupie E.

18.10.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.