Holandia, sport: Ajax w totalnym kryzysie. Przerwany mecz, dymisja, fatalne wyniki

Najbardziej znany holenderski klub piłkarski beznadziejnie rozpoczął ten sezon. Kiedy wydawało się, że gorzej już być nie może, do stolicy przyjechali odwieczni rywale z Rotterdamu…

Mecze Ajaxu z Feyenoordem to w Holandii „klasyki”, a więc najważniejsze ligowe starcia sezonu. Kibice z dwóch największych holenderskich miast, delikatnie mówiąc, nie przepadają za sobą, a oba kluby prawie w każdym sezonie należą do faworytów w walce o tytuł.

Ten sezon jest jednak dla Ajaxu fatalny, a niedzielne spotkanie z rotterdamczykami tylko to potwierdziło. Tym razem powodem do wstydu była nie tylko sportowa postawa graczy Ajaxu, ale zachowanie amsterdamskich kibiców. Kilkukrotnie przerywali oni spotkanie, rzucając na boisko race.

W 57. minucie, kiedy gospodarze przegrywali już 0-3, a na boisku znów wylądowała raca, sędzia zdecydował o przerwaniu spotkania. Dwie bramki dla gości strzelił Giménez, a jedną Paixão.

Po tym, jak sędzia definitywnie przerwał spotkanie, pseudokibice stołecznego klubu zgromadzeni wokół stadionu wtargnęli do środka. Doszło do starć z policją. Chuligani rzucali w funkcjonariuszy kamieniami, butelkami i fajerwerkami. Policja odpowiedziała gazem łzawiącym i aresztowano co najmniej trzy osoby - opisuje portal nu.nl.

Na razie nie wiadomo, kiedy rozegrane zostaną pozostałe 33 minuty spotkania Ajax-Feyenoord - i czy w ogóle do tego dojdzie. Pewne jest jednak to, że Ajax jest w głębokim kryzysie.

Amsterdamski klub zajmuje dopiero 14. miejsce w tabeli Eredivisie, a po niedzielnym meczu zarząd Ajaxu zwolnił dyrektora sportowego Svena Mislintata. Zatrudniony w maju tego roku Niemiec wydał przed tym sezonem około 110 mln euro na nowych graczy, ale efekty tej kadrowej rewolucji okazały się być fatalne.

25.09.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.