Holandia, sport: Kolejne złoto! Tak dobrze jeszcze nie było

Holenderska sztafeta kobieta 4x400 m wywalczyła w ostatnim dniu Mistrzostw Świata w Lekkoatletyce złoty medal. Pomarańczowi wrócą z Budapesztu z aż siedmioma krążkami.

To najlepszy wynik Holandii w historii lekkoatletycznych mistrzostw świata. W sumie w stolicy Węgier Pomarańczowi wywalczyli dwa złote medale, jeden srebrny i dwa brązowe. W klasyfikacji medalowej dało to Holandii ósme miejsce.

Dla polskich lekkoatletów minione mistrzostwa były mniej udane. Biało-Czerwoni wywalczyli jedynie dwa srebrne medale. Wojciech Nowicki został wicemistrzem świata w rzucie młotem, a Natalia Kaczmarek zdobyła srebro w biegu na 400 m. Polska w klasyfikacji medalowej zajęła 24. miejsce.

Bohaterką holenderskiej reprezentacji byłą Femke Bol. Utalentowana 23-latka najpierw zdobyła złoto w biegu na 400 m przez płotki, a w niedzielę to właśnie jej fenomenalny finisz dał Holandii mistrzostwo świata w sztafecie 4x400 m. Przed ostatnim okrążeniem Holenderki były trzecie, ale Bol wyprzedziła rywalki. To pierwsze w historii mistrzostwo świata dla Holenderek w tej konkurencji.

Polki w finale zajęły szóste miejsce. Srebro wywalczyła reprezentacja Jamajki, a brąz Brytyjki. W skład sztafety Holandii oprócz Femke Bol wchodziły Eveline Saalberg, Lieke Klaver i Cathelijn Peeters.

28.08.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.