Holandia: Prawie połowa osób po Covid-19 ma długotrwałe problemy zdrowotne

Koronawirus

Fot. Shutterstock, Inc.

Prawie połowa zarażonych koronawirusem osób nadal zgłaszała problemy zdrowotne trzy miesiące po tym, jak przechorowały wariant alfa lub delta - informuje holenderski instytut zdrowia publicznego RIVM, we wstępnym raporcie na temat długoterminowego wpływu Covid-19 na zdrowie.

Najczęściej zgłaszane problemy to zmęczenie, brak koncentracji i utrata węchu. Osoby poniżej 65 roku życia, które wyzdrowiały z koronawirusa i które zostały w pełni zaszczepione, rzadziej zgłaszały problemy z zapachem i smakiem.

Wyniki pochodzą z sondażu przeprowadzonego na grupie 14500 osób, z których prawie 9200 zgłosiło się do badania w okresie od maja do grudnia ubiegłego roku. Kolejnych 5400 osób, które nie miały nigdy koronawirusa, wzięło udział w badaniu jako grupa kontrolna.

Osoby, które miały koronawirusa znacznie częściej zgłaszały problemy, takie jak zmęczenie i duszność (w porównaniu z grupą kontrolną), a w 28% przypadków zmęczenie było na tyle silne, że osoby te nie mogły normalnie funkcjonować.

„Skuteczność różnych szczepionek pod względem ryzyka hospitalizacji została wykazana na całym świecie, ale czy i w jakim stopniu chronią one również przed długoterminowymi dolegliwościami, nie jest jasne” - poinformowali przedstawiciele RIVM.

22.06.2022 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.

(kk)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Pożary, podtopienia i zerwany dach zabytkowego wiatraka. Burze przeszły przez Holandię

News image

PRACA W HOLANDII: Codziennie setki wakatów na www.praca.nl (niedziela 28 czerwca 2026, www.PRACA.NL)

News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki