Polska: Więcej na kontach emerytów. „Czternastki” będą wyższe!

Praca i kariera

Fot. iStock

Dobre wieści dla emerytów i rencistów. Pod koniec roku zostanie wypłacona dodatkowa, 14 już emerytura, a na konta wpłynie więcej pieniędzy, niż się spodziewano.

Rząd premiuje emerytów i rencistów, wypłacając im co roku wiosną 13 emeryturę. To świadczenie zapisane jest w ustawie. W tym roku wyniosło 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł na rękę.

To pieniądze, które trafiają nie tylko do emerytów, bo należą się każdemu, kto pobiera:

- emeryturę,
- rentę,
- nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
- świadczenie Mama 4 plus,
- świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny,
- renty inwalidzkie wojenne/wojskowe.

Bardzo podobne zasady obowiązują przy wypłacaniu 14 emerytury. Zasadnicza różnica między świadczeniami polega na tym, że „czternastka” nie jest zapisana w ustawie. Po raz pierwszy została wypłacona w 2021 roku i zgodnie z zapowiedziami polityków miała wejść na stałe do kalendarza wypłaty świadczeń.

Pod koniec ubiegłego roku były już minister finansów ogłosił, że jednak było to działanie jednorazowe. Jako że w polityce nie ma nic pewnego, więc dla odmiany premier poinformował, że w 2022 r. „czternastka” będzie. Potwierdziła to niedawno Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Wypłata spodziewana jest jesienią. Najpewniej w listopadzie.

„Czternastka” od „trzynastki” różni się także tym, że nie każdy z uprawnionych otrzymuje pełna kwotę. Na 1338,44 zł brutto mogą liczyć tylko osoby, których świadczenia nie przekraczają 2900 zł brutto. Jeżeli ktoś otrzymuje więcej, to dodatkowe świadczenie jest pomniejszane w myśl zasady: złotówka za złotówkę.

Jednak – jak donosi „Gazeta Wyborcza” – w tym roku ma być inaczej. Rząd chce zmienić próg przychodowy. Planuje, że będzie ona wynosiła nie 2900 zł jak przed rokiem, ale 3100 zł brutto. A to oznacza, że więcej osób otrzyma pełną „czternastkę”.

„Dodatkowe pieniądze dostanie ok. 9 mln emerytów i rencistów (ok. 7,8 mln osób otrzyma pełną kwotę, a blisko 1,2 mln osób będzie miało zmniejszone świadczenie)” – wyliczyła GW.

26.04.2022 Niedziela.NL // źródło: News4Media // fot. iStock

(sk)


Komentarze 

 
0 #1 Tomasz 2022-04-26 18:44
Z tym rozdawnictwem i złodziejstwem "rządu" skończy się, że za 2 lata będę jeździł na urlop do republiki bananowej zwanej Polską.
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

Najnowsze w kategorii: Praca i kariera

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki