Polska: Szalejemy na drogach Europy. Brakuje nam umiejętności

Motoryzacja

Fot. Canva

Polscy kierowcy coraz gorzej jeżdżą za granicą. W ubiegłym roku spowodowali tam ponad 70 tys. szkód. Rośnie także liczba osób bez polisy OC.

Według Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (PBUK) – jak podaje bankier.pl – liczba szkód zagranicznych rośnie od 4 lat. Dziennie z winy Polaków dochodzi na drogach Europy do blisko 200 wypadków. W 2024 r. było 70,8 tys. zdarzeń, o niespełna 3 proc. więcej rok do roku.

– Nasi zmotoryzowani coraz częściej zdradzają brak elementarnych umiejętności prowadzenia pojazdów, deficyt rozwagi i wyobraźni, a także niskie poczucie odpowiedzialności za ogólne bezpieczeństwo na drogach – powiedział w rozmowie z serwisem Mariusz Wichtowski, prezes PBUK.

Najwięcej szkód powodujemy w Niemczech

Najwięcej szkód polscy kierowcy powodują w Niemczech. W 2024 roku było to aż 48 proc. Na kolejnych miejscach tej niechlubnej listy są Włochy i Francja.

Kilkuprocentowy udział w wypadkach za granicą dotyczy Holandii i Belgii.

Według PBUK obserwujemy gwałtowny wzrost zdarzeń, których sprawcami są kierowcy bez ważnej polisy OC. W 2024 r. doszło do 1574 wypadków, co stanowi 56-procentowy wzrost w stosunku do 2023 r.

Natomiast nieubezpieczeni wywołują ok. 4 wypadki dziennie. Płacą za to nie tylko kary zgodnie z lokalnym prawem. Pokrywają również szkody i płacą za leczenie poszkodowanych.

Ponad 5 milinów z ubezpieczeń komunikacyjnych

W pierwszym kwartale 2025 r. z ubezpieczeń komunikacyjnych trzeba było wypłacić ponad 5,1 mln zł. 49,5 proc. poszło na szkody majątkowe z OC, a ok. 43 proc. na odszkodowania z tytułu AC.

W pierwszym kwartale 2025 r. zgłoszono 452 tys. roszczeń. To 0,6 proc. mniej niż w pierwszym kwartale rok wcześniej. Wartość wypłaconych świadczeń – jak podaje bankier.pl – lekko wzrosła.


14.07.2025 Niedziela.NL // źródło: News4Media // fot. Canva

(sl)

Komentarze 

 
0 #1 Wiktor 2025-07-15 19:45
Jak ktoś powoduje wypadek to nie zawsze jest to jego wina. Jeżdżę wiele lat po holandii i niemczech i to oni stanowią glowne zagrozenie na drodzę. 90% tych ludzie nie miało by szans zdać prawka na samochód w Polsce. To oni jeżdżą tragicznie.
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Cały zarząd miasta podał się do dymisji. Wszystko przez tajny dokument byłego burmistrza

News image

Skandal mięsny w Holandii się rozrasta. Wycofywane są już nie tylko mięso, ale też hamburgery, zupy i przekąski

News image

PRACA W HOLANDII: Codziennie setki wakatów na www.praca.nl (czwartek 11 czerwca 2026, www.PRACA.NL)

News image

Holandia może zostać bez prądu już w 2028 roku. Dwa lata wcześniej niż zakładano

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki