Holandia: W maju gwałtowny spadek sprzedaży samochodów elektrycznych!

Motoryzacja

Fot. Shutterstock, Inc.

Jak podają BOVAG i Stowarzyszenie RAI, liczba sprzedanych samochodów elektrycznych w maju była znacznie niższa niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Organizacje branżowe przypisują spadek niepewności co do kontynuacji obniżki podatku od pojazdów mechanicznych po 2025 roku.

W maju zarejestrowano około 9 681 samochodów elektrycznych, wobec prawie 11 tys. w analogicznym okresie w roku ubiegłym. Najczęściej rejestrowanym modelem elektrycznym był Tesla Model Y, który odpowiadał udziałowi w rynku na poziomie prawie 12%. Popularnością cieszyły się także samochody marek Volvo i Kia.

Pomimo spadku liczby sprzedanych samochodów elektrycznych, BOVAG i Stowarzyszenie RAI w dalszym ciągu spodziewają się sprzedaży w tym roku na poziomie 360 tys.. Do maja włącznie zarejestrowano w tym roku około 158 421 samochodów.

Stowarzyszenie Holenderskich Firm Leasingowych Samochodów (VNA) poinformowało na początku tego roku, że kierowcy biznesowi chętniej przesiadają się z samochodu w pełni elektrycznego na samochód hybrydowy lub benzynowy ze względu na wysokie koszty.

Nowe samochody elektryczne pozostają stosunkowo drogie, co wpływa na koszty pracodawcy i dodatkowy podatek płacony przez kierowców biznesowych. Ponadto samochody elektryczne są obecnie zwolnione z podatku od pojazdów mechanicznych, ale po 2025 roku może to przestać obowiązywać.


07.06.2024 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.

(kk)

Komentarze 

 
+2 #3 Ferdynand 2024-06-09 01:09
W Polsce też jest moda na elektryki bo lepiej i taniej sięnimi jeździ. W Polsce będą sprowadzać elektryki z innych krajów, używane z Niemiec lub Holandii, a nowe z Chin takie troszkę droższe od tych używanych, bo ceny elektryków spadają - Citroen teraz zaczyna produkować elektryka za poniżej €25.000,-
Cytuj
 
 
+1 #2 D 2024-06-07 19:39
W Niemczech jest też ich dużo. Niemcy mają ich już dość i dlatego Donald Tusk stworzył kamień milowy o wartości 1 6 miliarda złotych na odkupienie używanych elektryków od Niemców. Taki premier to skarb. Dla Niemców!
Cytuj
 
 
+2 #1 Krzysztoff 2024-06-07 11:06
Ja kupiłem swojego „elektryka” w czerwcu to podbiłem czerwcowe statystyki. Ale codziennie widzę pełno, i coraz więcej, elektrycznych samochodów na holenderskich drogach.
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Cały zarząd miasta podał się do dymisji. Wszystko przez tajny dokument byłego burmistrza

News image

Skandal mięsny w Holandii się rozrasta. Wycofywane są już nie tylko mięso, ale też hamburgery, zupy i przekąski

News image

PRACA W HOLANDII: Codziennie setki wakatów na www.praca.nl (czwartek 11 czerwca 2026, www.PRACA.NL)

News image

Holandia może zostać bez prądu już w 2028 roku. Dwa lata wcześniej niż zakładano

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki