Holandia: Młodzi z problemami psychicznymi przez nagie zdjęcia w sieci

Archiwum '17

fot. Shutterstock

Coraz więcej młodych mieszkańców Holandii trafia do zakładów psychiatrycznych z powodu problemów psychicznych wywołanych przez umieszczanie w Internecie nagich zdjęć – poinformował portal rtlnieuws.nl.

Młodzi ludzie, szukając w sieci seksualnych przygód, często wysyłają np. za pośrednictwem komunikatorów internetowych rozbierane zdjęcia. Nierzadko osoby dostające takie zdjęcia, nie zachowują dyskrecji i pokazują je innym ludziom, aż wreszcie zdjęcie pojawia się na ogólnodostępnych stronach. W efekcie nagie zdjęcie nastolatka mogą zobaczyć na przykład wszyscy uczniowie szkoły, do której uczęszcza.

Prowadzi to do wielkich problemów psychicznych. Dziennikarze rtlnieuws.nl skontaktowali się z kilkoma klinikami psychiatrycznymi pomagającymi młodzieży. Z uzyskanych informacji wynika, że co roku dziesiątki młodych osób trafia do tych zakładów właśnie ze względu na tzw. „sexting” (umieszczanie w sieci osobistych treści o zabarwieniu erotycznym, np. nagich zdjęć).

Nastolatkowie wpadają przez to w głębokie depresje, uzależniają się od alkoholu lub narkotyków, a czasem nawet borykają się z zaburzeniami porównywalnymi z zespołem stresu pourazowego, informują holenderskie media.    

- Nie chciałam, by ktokolwiek mnie widział. Chodziłam jeszcze do szkoły, ale na przerwach zamykałam się w toalecie. Strach tak zdominował moje życie, że chciałam umrzeć – portal rtlnieuws.nl cytuje jedną z dziewczyn, której nagie zdjęcia pojawiły się w Internecie.

Według ekspertów to poważny problem, dotykający coraz więcej ludzi. Około 8-10% uczniów holenderskich szkół średnich przyznaje, że zdarzało im się wysyłać przez Internet własne zdjęcia i filmy o zabarwieniu erotycznym. Jeśli takie zdjęcie zostanie upowszechnione, jest istotne, by taka osoba poinformowała o tym problemie najbliższych, uważa Rik Knipschild, pracujący w klinice Karakter.

- Jest ważne, by młodzi rozmawiali o tym z rodzicami lub nauczycielami. Jeśli tego nie zrobią, to sytuacja jedynie się pogorszy, a inne osoby będą mogły ich szantażować lub im grozić – ostrzega Knipschil, cytowany przez rtlnieuws.nl.



29.01.2017 ŁK Niedziela.NL


Komentarze 

 
-2 #2 Czytelnik 2017-01-30 12:37
Komentarz usunięty.
Cytuj
 
 
+1 #1 Zumiak 2017-01-30 06:25
Droga redakcjo portalu,
czy ktoś w ogóle sprawdza te artykuły pod kątem błędów/składni, nim pojawią się na stronie? Muszę przyznać, tytuł daje wiele do myślenia - długo musiałam się zastanawiać, nim odkryłam, co autor miał na myśli. Krótko mówiąc, składnia ssie.
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki