„Niby-demokracja”. Holenderska telewizja o kryzysie politycznym w Polsce

Archiwum '17

fot. Nahlik / Shutterstock.com

„Nieuwsuur”, wieczorny program informacyjny holenderskiej telewizji publicznej, przyjrzał się we wtorek 10 stycznia sytuacji politycznej nad Wisłą.

- To nie jest demokracja. To jest niby-demokracja. To nie jest Polska, która by spełniała jakiekolwiek standardy zapisane w polskiej konstytucji, w preambule do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka i w artykule drugim Traktatu Lizbońskiego – powiedział Saski Dekkers, autorce reportażu w „Nieuwsuur”, profesor Rzepliński, do niedawna stojący na czele Trybunału Konstytucyjnego.

-  Państwo przestaje być wolnościowe. To jest dla mnie nie do pojęcia, co oni robią z Polską – dodał profesor Rzepliński. Cytat z tej rozmowy („Polska to niby-demokracja”) posłużył też za tytuł tekstu o Polsce zamieszczonego na stronie internetowej portalu informacyjnego holenderskiej telewizji publicznej NOS.

Dziennikarka „Nieuwsuur” porozmawiała również ze zwolennikami KOD-u, protestującymi przez Sejmem.

- Oni uchwalili tych pięć, sześć ustaw, które całkowicie zdewastowały zasady demokracji i my powiedzieliśmy im: nie, tak nie można robić. A oni odpowiedzieli: ale dlaczego, przecież to my wygraliśmy wybory? – opowiada Dariusz, jeden z protestujących.

„Polska boryka się z poważnym kryzysem politycznym, dzielącym kraj na pół”, analizuje sytuację Dekkers i przypomina wydarzenia z połowy grudnia, gdy doszło do zamieszania w Sejmie i dużych protestów na ulicach Warszawy oraz innych miast.

Holenderska dziennikarka wskazuje również na zmiany, które przysporzyły rządzącym zwolenników: więcej pieniędzy dla rodzin z dziećmi, wyższą płacę minimalną oraz obniżenie wieku emerytalnego.

Służby prasowe PiS-u nie zareagowały na prośbę o rozmowę z holenderską dziennikarką, dlatego Dekkers spotkała się z Tomaszem Wróblewskim, komentatorem patrzącym na obecną władzę przychylnym okiem. 

- Jest pełna wolność słowa. Nie widzę, gdzie ta demokracja została naruszona. Rozumiem słowa i oskarżenia i słyszę, że przestajemy być demokracją, a stajemy się dyktaturą. Tyle że to są tylko przymiotniki i nie widzę, jak to się przekłada na rzeczywistość – powiedział Wróblewski. – Nie widzę zagrożenia demokracji w Polsce – dodał.

Nie tylko politycy, eksperci i komentatorzy są w Polsce podzieleni, także zwykli ludzie na ulicy mocno różnią się w ocenie tego, co dzieje się w ich kraju – pokazuje reportaż „Nieuwsuur”.

- Jest to dla nas skandaliczne, bo demokracji w Polsce nie ma i proszę o tym głośno powiedzieć – uważa jedna z zapytanych na ulicy kobiet. – Oczywiście, że nie popieram tych demonstracji, bo to są wygłupy głupich ludzi. Po drugie oni nie popierają zwykłych ludzi, którzy uczciwie pracują – uważa inna z rozmówczyń „Nieuwsuur”.

Reportaż „Nieuwsuur” (10.01) o sytuacji politycznej w Polsce zobaczą Państwo TUTAJ (od 17,45 min do 25,46 min)  



11.01.2017 ŁK Niedziela.NL



Komentarze 

 
+1 #14 Gol 2017-01-12 15:09
Widać od razu, że kwiat intelektu wyjechał na emigrację. Tak bardzo tęsknimy. Hehe nie macie pojaca o polsce! od x lat mieszkacie w holandii więc sie nie wypowiadajcie na temat demokracji. My przynajmniej ją mamy nie tak jak w holandi politycy robą co chca i oglupiają ludzi poprzez telewizje.
Cytuj
 
 
+2 #13 Koks 2017-01-12 11:52
Cytuję Olo:
Cytuję Polak:
Niech sie lepiej zajma swoimi sprawami, swojego kraju, kraj legalnych prostytutek, narkomanow, gejow i lesb....

Wracaj pracowac do PRL PiS jesli nie pasuje Ci tutejszy ustroj,psioczyc na NL potraficie ale do pracy to dymacie,moze lepiej bedzie tam gdzie nie ma legalnych narkomanow(sa pochowani),prostytutki sa w agencjach lub przez neta mozna zamowic,geji i lesbijek jest takze wielu oraz koscielnych pedofilow!!wracaj tam i pchaj kase Rydzykowi lub idz na miesiaczke i wolaj ze kochasz taborecika...
ale z ciebie ***a. Widac ze masz problemy w samodzielm mysleniu i lapiesz propagande jak większość tepych eropejczykow.
Cytuj
 
 
-3 #12 Olo 2017-01-12 07:53
Cytuję Polak:
Niech sie lepiej zajma swoimi sprawami, swojego kraju, kraj legalnych prostytutek, narkomanow, gejow i lesb....

Wracaj pracowac do PRL PiS jesli nie pasuje Ci tutejszy ustroj,psioczyc na NL potraficie ale do pracy to dymacie,moze lepiej bedzie tam gdzie nie ma legalnych narkomanow(sa pochowani),prostytutki sa w agencjach lub przez neta mozna zamowic,geji i lesbijek jest takze wielu oraz koscielnych pedofilow!!wracaj tam i pchaj kase Rydzykowi lub idz na miesiaczke i wolaj ze kochasz taborecika...
Cytuj
 
 
-4 #11 Misza 2017-01-12 02:39
Środowisko blisko współpracujące z PiS doprowadza do wystąpienia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. To jest środowisko krótkowzroczne, zakompleksione, mściwe, egoistyczne, bazujące na lękach. Oj, ale oby Ci wszyscy de...e mieszkający za granicą, a popierający, w ciemno, wiadomo kogo, nie doświadczyli swojej głupoty namacalnie.
Cytuj
 
 
+5 #10 Emma 2017-01-11 22:57
[quote name="Emma"]jest ciezko bo media pokazaly tylko poglady jednej strony i to tej oderwanej od zloba ,zazwyczaj byly protesty robotnikow lub biednych warstw spolecznych a tu anomalia ci co sie nachlapali za Tuska nie moga sie pogodzic z DEMOKRACJA ...o ona jest poniewaz ludzie wybrali PIS i trzeba dac im spokoj niech rzadza wybory za 3 lata...a do tego czasu wszystkie KOD,Nowoczesne ,POwcy handen af .TRZEBA TO HOLENDROM PRZEKAZAC bo nie wiedza wszystkiego np AMBER GOLD]
Cytuj
 
 
+7 #9 Emma 2017-01-11 22:17
jest ciezko bo media pokazaly tylko poglady jednej strony i to tej oderwanej od zloba ,zazwyczaj byly protesty robotnikow lub biednych warstw spolecznych a tu anomalia ci co sie nachlapali za Tuska nie moga sie pogodzic z DEMOKRACJA ...o ona jest poniewaz ludzie wybrali PIS i trzeba dac im spokoj niech rzadza wybory za 3 lata...a do tego czasu wszystkie KOD,Nowoczesne ,POwcy handen af .TRZEBA TO HOLENDROM PRZEKAZAC bo niewiedza wszystkiego np AMBER GOLD
Cytuj
 
 
+3 #8 MAGda 2017-01-11 21:42
Czego nie powiedza jak jest? Ze jest wojna miedzy komunistami z pis a socjalistami z po. I tyle. O pieniadze jak zawsze.
Cytuj
 
 
+10 #7 wp 2017-01-11 20:53
"To nie jest Polska, to nie jest demokracja" - taki osąd dla zagranicznych mediów sączy niedawny prezes Trybunału Konstytucyjnego. Niby taki mądry, niby elita, a s..ra we własne gniazdo. Czy pan prezes demokrata zrezygnował z przyjęcia od tej "nie-Polski, nie-demokracji" 170 tys. zł pazernej odprawy, nie wiadomo za co, bo natychmiast po zakończeniu kadencji otrzymuje emeryturę? 150 tys zł pazernego ekwiwalentu za urlop? Pazernego, bo lenistwa w Trybunale było aż nadto. Zaległości w orzekaniu sięgają 2 lat! Czy odmówi przyjmowania 21 tys na miesiąc emerytury po zaledwie 9 latach pracy w Trybunale? Starczy mu klasy, żeby konsekwentnie bojkotować tą "nie-Polskę, nie-demokrację", a szczególnie jej kasę?!
Cytuj
 
 
+4 #6 Robert 2017-01-11 19:31
Niech się Holendrzy xxxxxxx od Polski, taki Sejm wybrali sami mieszkańcy Polski.
Cytuj
 
 
+8 #5 BylemWidzialem 2017-01-11 18:25
Jak uroczo komentarze oddają zdanie holendrow. Kazda racja wasza najmojsza co ?
Ostatnio jak sie tak zarlismy to gdzies nas w***lo z map europy, no ale komu ja to mowie. Przeciez tutaj sami *** eksperci od zycia cudzego.
Cytuj
 
 
+3 #4 pogromca eSSesmanów 2017-01-11 18:10
Polak ty zwykly osiął jestes i komunista. Mają rację, ale ty ze swoim oślim rozumem to nie wiesz o co w tym wszystkim chodzi. Kolejna sprawa to co sie dzieje w NL ma rece i nogi dzieki ktorym ty w swoj prostacki ośli ryj masz co wsadzic. I wlasnie przez takie dziadostwo jak ty w PL jest jak jest. Powinienes dostac deport do Syri i tam sobie osle mieszkaj, ISIS lubią kozy i osly wiec sie przydasz do nocnych igraszek
Cytuj
 
 
-10 #3 Polak 2017-01-11 17:38
Niech sie lepiej zajma swoimi sprawami, swojego kraju, kraj legalnych prostytutek, narkomanow, gejow i lesb....
Cytuj
 
 
+1 #2 olomm 2017-01-11 17:27
ale jak to ?! przeciez ktos ich wybral i teraz nikt sie nie przyznaje... to jest wlasnie demokracji - rzadu ***i bo takich niestety jest wiecej.
Cytuj
 
 
+13 #1 ... 2017-01-11 17:01
Nie ma wolnosci w kapitalizmie, tylko platne niewolnictwo!
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki