Holandia, Groningen: Naprawa skutków trzęsienia ziemi kosztowała miliard euro

Archiwum '16

fot. Shutterstock

Przedsiębiorstwo Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM), odpowiedzialne za wydobycie gazu na terenie Groningen, wydało już ponad miliard euro na naprawdę szkód wywołanych trzęsieniem ziemi oraz działania mające zapobiec podobnym wydarzeniom. Poza finansowymi stratami, przedsiębiorstwo będzie musiało zmniejszyć produkcję do 27 miliardów metrów sześciennych rocznie.

Kilkadziesiąt lat wydobywania gazu ziemnego na terenie Groningen oraz ignorowanie narastającego zagrożenia doprowadziły do bardzo silnych trzęsień ziemi, w efekcie których ucierpiało kilkadziesiąt tysięcy budynków. Na zwalczanie skutków trzęsienia wydano już ponad miliard euro. To jednak nic z porównaniu z 210 miliardami, które od 1960 roku rząd zarobił na wydobyciu surowca.

Blisko połowa kosztów przeznaczona została na sfinansowanie szkód będących następstwem trzęsienia. Kolejnych 316 milionów euro kosztować będzie zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Groningen i zapobieganie podobnym wypadkom, a za około 160 milionów przedsiębiorstwo wykupiło posiadłości osób, które nie były w stanie samodzielnie ich sprzedać.

W sumie NAM kupił już w prowincji 61 domów, z których 12 zostało zniszczonych, a tylko jeden ponownie odsprzedany.


24.10.2016 MŚ Niedziela.NL



Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki