Holandia: Stowarzyszenie konsumentów żąda wycofania mylących etykiet

Archiwum '16

fot. Shutterstock

Holenderskie stowarzyszenie konsumentów Consumentenbond złożyło oficjalną skargę przeciwko decyzji rządu, o przedłużeniu stosowania kontrowersyjnego systemu etykietowania żywności.

Zdaniem stowarzyszenia, oznaczenia sugerujące 'zdrowy wybór żywnościowy' miały zniknąć z opakowań w ubiegłym miesiącu. Badania opublikowane przez organizację wykazały, że aż 75% konsumentów nie wie, co te etykiety oznaczają i nie rozumie różnicy, pomiędzy niebieską a zieloną etykietą.

Okazuje się, że zakwalifikowane do nadania etykiety mogą być nawet niezdrowe produkty o wysokiej zawartości soli lub cukru, takie jak chipsy i cola. Wystarczy tylko, że są nieco 'lepsze' od innych produktów tej samej kategorii.

Taki system przyznawania etykiet jest według organizacji niezrozumiały dla konsumentów, a zatem nie powinien być stosowany. Ponadto, kontrowersyjny wydaje się być fakt, że producenci żywności za umieszczenie 'zdrowej' etykiety na opakowaniu muszą zapłacić od  1800 do 90 000 euro.

Badania przeprowadzone przez holenderski przemysł spożywczy wykazały, że jedynie około 23% konsumentów ufa etykietowaniu żywności.


30.04.2016 MŚ Niedziela.NL

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Prawie 40 stopni w Limburgii. Rekord upału z 2019 roku jednak nie padł

News image

Trzy osoby utonęły podczas czwartkowych upałów w Holandii

News image

Kod czerwony przedłużony w czterech prowincjach. Ostrzeżenie będzie obowiązywać do soboty wieczorem

News image

Szkoły zamknięte, rozprawy odwołane. Kod czerwony paraliżuje życie w Holandii

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki