15% osób bez stałych kontraktów zarabia mniej niż płaca minimalna

Archiwum '15


Coraz więcej osób w Holandii pracuje na umowy czasowe lub poprzez agencje pośrednictwa pracy. Wiele z nich zarabia tak mało, że nie starcza im na godne życie lub wynajęcie odpowiedniego mieszkania – wynika z analizy, o której piesze portal nu.nl.

Aż 40% osób zatrudnianych w oparciu o umowy czasowe lub inne „elastyczne” kontrakty  (tzw. flexwerkers) przyznaje, że zarabia za mało, by żyć na normalnym, godnym poziomie – to jedna z konkluzji ankiety przeprowadzonej przez związek zawodowy FNV. W przypadku osób zatrudnionych na czas nieokreślony jest to 20%.

Wielu z tych pracowników ma również problemy ze znalezienie odpowiedniego, nie za drogiego mieszkania. Wśród pracujących dla agencji pośrednictwa pracy osoby takie stanowią aż 40%. Dla porównania: wśród osób z umową pracy na stałe na problem taki narzeka jedynie 10% zatrudnionych.  

Problemem jest też nieprzestrzeganie przepisów dot. płacy minimalnej. Według FNV około 15% zatrudnionych nieposiadających umów na czas nieokreślony zarabia mniej niż płaca minimalna. Zaś jednej czwartej z nich pracodawcy czasem nie płacą za wszystkie przepracowane godziny.

Dlatego nie zaskakuje, że aż 90% osób bez stałych kontraktów mówi, że chciałoby w końcu otrzymać umowy na czas nieokreślony.  

- Po raz pierwszy widzimy statystyki, które pokazują jak niepewne formy zatrudnienia wpływają na życie ludzi – skomentowała Martiëtte Patijn ze związku FNV. W badaniu wzięło udział 1000 osób zatrudnianych w oparciu o umowy czasowe lub inne „elastyczne” kontrakty  oraz 4000 osób z umowami na czas nieokreślony.

Wyniki ankiety związkowcy przekazali w czwartek 26 marca ministrowi ds. społecznych Lodewijkowi Asscherowi. 


27.03.2015 ŁK Niedziela.NL

Komentarze 

 
0 #6 adam 2015-03-29 15:58
Cytuję adam:
Cytuję wery1:
to nie obywatele unii tylko polacy rumuny i portugalce taki ich los...

Wpis na poziomie [cenzura]a. Brawo!!! Ciekawe jaką rasę reprezentujesz haha.

Czy de bil to obrazliwe słowo??? Zawsze myślałem, że to ludzie z IQ poniżej 70.
Cytuj
 
 
+1 #5 adam 2015-03-29 15:56
Cytuję wery1:
to nie obywatele unii tylko polacy rumuny i portugalce taki ich los...

Wpis na poziomie ***a. Brawo!!! Ciekawe jaką rasę reprezentujesz haha.
Cytuj
 
 
0 #4 samirez 2015-03-29 15:56
Martinez - ale ty jestes biedny koles.
Cytuj
 
 
-2 #3 Martinez 2015-03-29 14:35
Cytuję dumny:
Cytuję wery1:
to nie obywatele unii tylko polacy rumuny i portugalce taki ich los...

mów za siebie ja jestem Polakiem i mam vast kontrakt.

I resztki kału na brodzie od lizania...
Cytuj
 
 
0 #2 dumny 2015-03-27 20:50
Cytuję wery1:
to nie obywatele unii tylko polacy rumuny i portugalce taki ich los...

mów za siebie ja jestem Polakiem i mam vast kontrakt.
Cytuj
 
 
+3 #1 wery1 2015-03-27 12:11
to nie obywatele unii tylko polacy rumuny i portugalce taki ich los...
Cytuj
 

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki