Holandia: 6 lat więzienia za zagłodzenie niemowlęcia na śmierć?

Holandia

Fot. Shutterstock, Inc.

Prokuratura Generalna zażądała kary 6 lat więzienia dla rodziców z Helvoirt w Brabancji Północnej, których 17-dniowe dziecko zmarło z powodu skrajnego niedożywienia. Zdaniem śledczych, rodzice nie zapewnili niemowlęciu odpowiedniego pożywienia, a ich własna dieta składała się niemal wyłącznie z grzybów.

26 lutego ojciec chłopca, Robert G., wezwał pogotowie, ponieważ jego dziecko było zimne i nie oddychało. Ratownik medyczny stwierdził, że niemowlę jest wyjątkowo małe, sine i nieprzytomne. Reanimacja nie była już możliwa. Rodzice byli w szoku.

Śledztwo ujawniło, że podczas ciąży i porodu para nie korzystała z opieki medycznej – nie było lekarza ani położnej. Zaplanowana była jedynie wizyta u lekarza holistycznego. Ratownik, który przybył na miejsce, początkowo sądził, że pomoc jest potrzebna matce, Oleksandrze G., gdyż jej stan również zagrażał życiu. Kobieta miała żółtawy odcień skóry, a jej dieta była bardzo restrykcyjna – niskowęglowodanowa i pozbawiona produktów pochodzenia zwierzęcego. W domu ratownicy znaleźli niewiele jedzenia, poza kilkoma plastikowymi pojemnikami oznaczonymi napisem „trufla”.

Ponieważ matka nie produkowała wystarczającej ilości mleka, rodzice karmili dziecko mieszanką grzybów i proszku sojowego rozpuszczonego w wodzie demineralizowanej. Prokuratura uznała ten sposób żywienia za całkowicie nieodpowiedni i bezpośrednio prowadzący do śmierci.

To nie pierwszy dramat w tej rodzinie. W 2022 roku kobieta urodziła dziecko z poważnymi wadami rozwojowymi, które bezpośrednio po porodzie trafiło do rodziny zastępczej. Oleksandra G. przeszła później zabieg sterylizacji.

Według prokuratury, chłopiec przez całe swoje krótkie życie był głodzony i stale niedożywiony. Śledczy podkreślili, że rodzice ignorowali wszystkie sygnały ostrzegawcze i narzucali niemowlęciu swoją dietę „za wszelką cenę”.

Rodzice bronili się w sądzie, twierdząc, że nie chcieli zaszkodzić dziecku. Robert G. wyjaśniał, że sami byli w złym stanie psychicznym i fizycznym z powodu własnego niedożywienia. „Myśleliśmy, że jesteśmy w stanie zaopiekować się dzieckiem, ale absolutnie tak nie było” – przyznała Oleksandra G.

Policja ustaliła także, że para usunęła ze swojego komputera stronę internetową poświęconą boskiej mocy grzybów psylocybinowych. Ich syn nosił imię „Psilo” – nadane na cześć tzw. magicznych grzybów. „Teraz wiemy, że potrzebujemy więcej składników odżywczych niż tylko grzybów, na przykład białka” – powiedziała matka, dodając, że mimo tragedii oboje pozostają weganami.

Obecnie rodzice nie przebywają w areszcie. Oboje zostali przebadani w Centrum Pietera Baana. Eksperci stwierdzili, że cierpią na zaburzenia urojeniowe, a inicjatorką była matka. Zostali uznani za częściowo odpowiedzialnych za popełnione przestępstwo.

Wyrok w tej sprawie ma zostać ogłoszony 7 października.


18.09.2025 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.

(kk)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

Najnowsze w kategorii: Holandia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki