Holandia: Jemy mniej mięsa. Głównie z tego powodu

Holandia

Fot. Shutterstock, Inc.

W ubiegłym roku na statystycznego mieszkańca Holandii przypadało 75 kilogramów skonsumowanego mięsa i produktów mięsnych - wynika z analizy sporządzonej przez Uniwersytet w Wageninigen (WUR).

Na pierwszy rzut oka to sporo, ale jak podkreślają naukowcy, to najmniej od 2005 r., kiedy to WUR zaczął publikować coroczne statystyki na ten temat. W porównaniu z 2021 r. konsumpcja mięsa spadła o ponad kilogram na osobę. W 2009 r. było to jeszcze ponad 79 kilogramów mięsa na mieszkańca.

Trzeba jednak podkreślić, że dane te uwzględniają całkowitą wagę „zużytego” mięsa, a więc nie tylko faktycznie zjedzone produkty mięsne, ale też kości i tłuszcze, które nie trafiają na talerze konsumentów. Faktyczna ilość zjedzonego mięsa jest o około połowę mniejsza niż 75 kg na osobę - informuje portal nu.nl.

Spadek konsumpcji mięsa można według naukowców wytłumaczyć przede wszystkim wysoką inflacją. W ubiegłym roku żywność bardzo podrożała i dotyczyło to również mięsa.

W ubiegłym roku najbardziej spadła konsumpcja wołowiny i drobiu. Ceny tych rodzajów mięsa poszły właśnie bardzo w górę. Wieprzowina podrożała w mniejszym stopniu, a konsumpcja tego mięsa była w 2022 r. na poziomie zbliżonym do 2021 r.

05.10.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.

(łk)


Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

Najnowsze w kategorii: Holandia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki