Holandia: Częściej korzystamy ze zwolnień lekarskich niż przed pandemią

Zdrowie i Styl Życia

Fot. Shutterstock, Inc.

W tym roku ze zwolnień lekarskich korzystało więcej ludzi niż w 2019 r., a więc w okresie przed pandemią - wynika z danych organizacji ArboNed.

Częstsze korzystanie ze zwolnień lekarskich to nie tylko skutek pandemii. Według Redmera van Wijngaardena są również inne czynniki, które na to wpłynęły.

Wzrosła na przykład liczba ludzi trafiających na „chorobowe” z powodu problemów psychicznych. Depresja, stany lękowe, przemęczenie czy syndrom wypalenia zawodowego dotykają coraz więcej pracowników. Tego rodzaju problemy eliminują pracowników z życia zawodowego często na wiele miesięcy.

- Jeśli ktoś krótko choruje, znalezienie zastępstwa nie jest dla pracodawcy tak trudne. Znalezienie zastępstwa dla ludzi trafiających na długotrwałe zwolnienia lekarskie to w czasach braków kadrowych już większy problem - powiedział Van Wijngaarden, cytowany przez portal nu.nl.

Obecnie najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich jest grypa. W grudniu grypa odpowiadała za około jedną trzecią zwolnień lekarskich. W 2020 i 2021 r. to nie grypa, ale koronawirus był dużym problemem.

W tym roku najwięcej ludzi na zwolnieniach lekarskich było w marcu. Wtedy aż 11% ludzi zatrudnionych w Holandii nie mogło pracować z powodu choroby.

25.12.2022 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.

(łk)


Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Po raz pierwszy zastosowano eutanazję u nieuleczalnie chorego dziecka w Holandii

News image

Kod pomarańczowy z powodu ekstremalnych upałów. Przed Holandią co najmniej trzy dni z temperaturami do 34 stopni

News image

Strajk transportu publicznego w środę rano. Pociągi, autobusy i tramwaje staną na cztery godziny

News image

Eemshaven czy Terneuzen? Tylko te dwie lokalizacje pozostały w wyścigu o nowe elektrownie jądrowe

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki