Holandia: 1 na 10 kobiet korzysta z urlopu chorobowego z powodu „kobiecych dolegliwości”

Zdrowie i Styl Życia

fot. Shutterstock, Inc. / zdjęcie ilustracyjne

6 na 10 pracujących kobiet miało co najmniej jeden dzień wolny od choroby w 2022 roku, a w 10% przypadków przyczyną była ciąża, menopauza lub miesiączka, czyli „kobiece dolegliwości” - informuje krajowy urząd statystyczny CBS.

Po raz pierwszy urząd CBS przeprowadził badanie dotyczące wpływu tych konkretnych problemów zdrowotnych na życie zawodowe kobiet. Urząd został o to poproszony przez Ministerstwo Spraw Społecznych.

Respondentki zapytano o przyczynę ostatniej nieobecności w pracy. Około 5% kobiet, które zdecydowały się na zwolnienie lekarskie, zrobiło to z powodu poważnych problemów z miesiączką, zaś 2% stwierdziło, że winne są problemy wynikające z menopauzy. Około 3% zdecydowało się na zwolnienie z powodu problemów związanych z ciążą.

Badanie wykazało również, że choć kobiety częściej niż mężczyźni biorą do 5 dni wolnego od pracy z powodu choroby (66% w porównaniu z 61%), to mężczyźni częściej pozostają poza biurem przez okres do 20 dni ze względu na zły stan zdrowia.

25.12.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.

(kk)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

News image

Defilada Weteranów i festiwal Defqon.1 odwołane z powodu upałów

News image

Prawie 40 stopni w Limburgii. Rekord upału z 2019 roku jednak nie padł

News image

Trzy osoby utonęły podczas czwartkowych upałów w Holandii

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki