Niemcy: Coraz więcej stulatków!

Świat

Fot. Shutterstock, Inc.

W Niemczech rośnie liczba stulatków, spośród których coraz więcej mieszka samodzielnie.

Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden przekazał w środę (18 września) nowe dane na temat niemieckich, starszych seniorów. Statystyki wskazują, że dzięki poprawie warunków życia, dobrobytowi i postępowi medycyny liczba stulatków stale rośnie.

Według spisu powszechnego z 15 maja 2022 roku, w Niemczech mieszkało ok. 16 800 osób w wieku co najmniej stu lat. Według poprzedniego spisu z 2011 roku - było ich 13,4 tys., co oznacza wzrost o 25%. Tylko 15% mieszkańców Niemiec powyżej 100. roku życia to mężczyźni.

Najwięcej stulatków mieszka w Hamburgu, Szlezwiku-Holsztynie i Saksonii. Miastem z największym udziałem osób w bardzo podeszłym wieku – 4,6 na 10 tys. mieszkańców – jest Würzburg w Bawarii.

Według danych z 2022 roku, 9800 niemieckich stulatków nadal mieszkało w prywatnych gospodarstwach domowych (59%), co oznacza wzrost o 10% w porównaniu z 2011 roku.

W tej grupie 46% mieszkało we własnej nieruchomości, 54% wynajmowało dom lub mieszkanie. Aż 67% to gospodarstwa jednoosobowe, a jedynie 4% stulatków (700 osób) nadal żyło w małżeństwie.

Ponad 40% niemieckich stulatków (ok. 7 tys.) mieszkało w domach spokojnej starości lub opieki.


20.09.2024 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.

(kk)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Wskaźnik upału osiągnął maksimum na południu Holandii. Roboty drogowe odwołane, asfalt zbyt gorący do pracy

News image

PRACA W HOLANDII: Codziennie setki wakatów na www.praca.nl (czwartek 25 czerwca 2026, www.PRACA.NL)

News image

Kryzys zaufania w holenderskiej prokuraturze. Grupa pracownicza rozwiązała się w proteście

News image

Małpa uciekła z Beekse Bergen. Przepłynęła fosę, która miała być nie do pokonania

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki