Niemcy: Pieniądze za medale. W Niemczech bez rewelacji

Świat

Fot. noriox / Shutterstock.com

Włoski sportowiec, który zdobędzie w Paryżu olimpijskie złoto, dostanie w ojczyźnie premię finansową aż dziewięciokrotnie wyższą niż kwota, na jaką mogą liczyć reprezentanci Niemiec.

Zdobycie medalu olimpijskiego to dla wielu sportowców spełnienie marzeń. Medale to jednak coś więcej niż sława i satysfakcja. To często także konkretne pieniądze.

Wiele narodowych komitetów olimpijskich przyznaje bowiem medalistom nagrody pieniężne. Także w Niemczech sportowcy mogą liczyć na takie bonusy, choć nie są one na tle innych państw specjalnie wysokie.

W sportach indywidualnych za zdobycie złota niemiecka fundacja Sporthilfe wypłaci sportowcom po 20 tys. euro. Srebrni medaliści mogą liczyć na premię pieniężną w wysokości 15 tys. euro, a brązowi na 10 tys. euro.

Inaczej niż w wielu innych krajach w Niemczech premie przyznawane są również za miejsca od czwartego do ósmego. Nie są to może wielkie kwoty, ale dla wielu sportowców - szczególnie z mniej popularnych dziedzin - liczy się każdy zastrzyk finansowy. Za czwarte miejsce Sporthilfe płaci 5 tys. euro, za piąte 4 tys. euro, za szóste 3 tys. euro, za siódme 2 tys. euro, a za ósme 1,5 tys. euro.

Trzeba również zaznaczyć, że po raz pierwszy w historii złoci medaliści w lekkoatletyce dostaną od międzynarodowej federacji lekkoatletycznej dodatkowy bonus w wysokości około 46 tys. euro. Dotyczy to nie tylko Niemców, ale i lekkoatletów z innych państw. Za srebro lub brąz światowa federacja lekkoatletyczna bonusów już nie przewidziała.

Niektóre kraje obiecują medalistom dużo większe pieniądze. Na przykład Singapur i Hongkong przewidują dla złotych medalistów premie w wysokości aż 700 tys. euro. W Europie najlepiej płacą Włosi: 180 tys. euro za złoto, 90 tys. euro za srebro i 60 tys. euro za brąz. Włoski brązowy medalista dostanie więc trzy razy więcej niż mistrz olimpijski z Niemiec…

Są jednak i kraje, które „ducha olimpijskiego” nie łączą z finansowymi gratyfikacjami. Wielka Brytania, Szwecja i Norwegia zdecydowały, że ich medaliści nie dostaną od krajowego komitetu olimpijskiego ani jednego euro nagrody.

W Polsce obiecane bonusy są sporo wyższe niż w Niemczech. W sportach indywidualnych złoci medaliści mają dostać 250 tys. zł, dwupokojowe mieszkanie, diament i luksusowy wyjazd wakacyjny. Srebrni medaliści dostaną po 200 tys. zł, a brązowi po 150 tys. zł. Mają też dostać te same nagrody rzeczowe co mistrzowie olimpijscy - z wyjątkiem mieszkania.

Przypomnijmy, początek Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu już w piątek. Na poprzednich igrzyskach w Tokio niemieccy sportowcy zdobyli 37 medali (w tym 10 złotych), a Polska 14 (w tym 4 złote).


28.07.2024 Niedziela.NL // fot. noriox / Shutterstock.com

(łk)

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Wskaźnik upału osiągnął maksimum na południu Holandii. Roboty drogowe odwołane, asfalt zbyt gorący do pracy

News image

PRACA W HOLANDII: Codziennie setki wakatów na www.praca.nl (czwartek 25 czerwca 2026, www.PRACA.NL)

News image

Kryzys zaufania w holenderskiej prokuraturze. Grupa pracownicza rozwiązała się w proteście

News image

Małpa uciekła z Beekse Bergen. Przepłynęła fosę, która miała być nie do pokonania

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki