Holandia, sport: Srebro Holenderki w kolarskich MŚ!

Lotte Kopecky w niedzielę jako pierwsza od półwiecza Belgijka zdobyła mistrzostwo świata w kolarstwie szosowym ze startu wspólnego. Srebro wywalczyła Holenderka Demi Vollering.

W niedzielnym wyścigu w Szkocji jako trzecia na metę przyjechała Dunka Cecilie Uttrup Ludwig. Liczącą około 154 km trasę zwyciężczyni Kopecky pokonała w 4 godz. 2 minuty i 12 sekund. Vollering i Uttrup Ludwig na metę przyjechały 7 sekund później.

W pierwszej dziesiątce były jeszcze dwie reprezentantki Holandii. Annemiek van Vleuten była ósma, a Riejanne Markus dziewiąta.

- Jestem bardzo zadowolona z tego srebra. To był bardzo trudny wyścig i w tej walce osiągnęłam tyle, ile się dało. Kopecky była dziś bardzo silna, najmocniejsza z nas wszystkich - powiedziała po zawodach Vollering.

Wśród Polek najlepiej wypadła Agnieszka Skalniak-Sójka, która była 14. Katarzyna Niewiadoma, która w niedawnym Tour de France była trzecia, nie wzięła udziału w wyścigu z powodu infekcji górnych dróg oddechowych.

Dla Kopecky było to już trzecie złoto w Glasgow. Wcześniej wywalczyła dwa mistrzostwa w kolarstwie torowym (w wyścigu eliminacyjnym i punktowym). Także w tegorocznym Tour de France spisała się bardzo dobrze, zajmując drugie miejsce.

Niedziele złoto było więc ukoronowaniem wspaniałej formy 27-letniej Belgijki. Rok 2023 r. to dla niej z jednej strony rok pełen sukcesów, ale z drugiej strony - bardzo trudny czas w życiu osobistym.

To właśnie w tym roku zmarł jej brat oraz zakończyła się jej relacja z Kieranem De Fauwem, przez lata jej trenerem i partnerem życiowym.

- To fantastyczny, a jednocześnie bardzo trudny rok. Nie wiem, jak to się stało, że nadal walczyłam. Po dwóch złotach na torze nie spodziewałam się, że także dziś zdobędę mistrzostwo świata - powiedziała Kopecky, cytowana przez portal nu.nl.

14.08.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.