Holandia, sport: Holenderki w ćwierćfinale mundialu!

Holenderskie piłkarki być może nie zaimponowały formą i stylem gry, ale liczy się wynik. Pomarańczowe wygrały w niedzielę 2-0 z RPA i zapewniły sobie awans do ćwierćfinału Mistrzostw Świata.

Pomarańczowe wygrały swoją grupę, a w meczu 1/8 finału z RPA były zdecydowanymi faworytkami. Początkowo nic nie wskazywało na to, by to miał być tak trudny mecz. Już po dziewięciu minutach wicemistrzynie świata prowadziły 1-0, po golu Jill Roord.

Reprezentantki RPA się nie załamały i jeszcze w pierwszej połowie meczu w Sydney miały kilka świetnych okazji do wyrównania. Dobrze jednak spisywała się bramkarka Oranje, Daphne van Domselaar.

W drugie połowie rywalki z Afryki były już mniej groźne, a po błędzie ich bramkarki Holenderki zwiększyły prowadzenie do 2-0. Zdobywczynia gola była Lineth Beerensteyn. Awans do ćwierćfinału był już potem niezagrożony.

O miejsce w strefie medalowej mundialu Pomarańczowe powalczą z reprezentacją Hiszpanii. Zawodniczki z Półwyspu Iberyjskiego nie miały większych problemów w starciu ze Szwajcarią. Hiszpania wygrała w 1/8 finału z Szwajcarkami 5-1.

To drugi w historii awans holenderskich piłkarek do ćwierćfinału MŚ. Na poprzednim mundialu w 2019 r. Holenderki doszły aż do finału. Tam musiały uznać wyższość Amerykanek (0-2).

W tym roku reprezentacja USA jednak już się pożegnała z turniejem w Australii i Nowej Zelandii. Amerykanki sensacyjnie przegrały po rzutach karnych w 1/8 finału z reprezentantkami Szwecji.

Mecz Holandia-Hiszpania odbędzie się w najbliższy piątek. Rozpocznie się o godz. 3:00 czasu holenderskiego. Zwyciężczynie tego spotkania zagrają w półfinale ze Szwecją lub Japonią.

07.08.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.