Holandia: Ale emocje! Klub holenderskiego trenera z mistrzostwem Belgii

Kultura / Rozrywka

Klub Royal Antwerp, prowadzony przez Holendra Marca van Bommela, po raz pierwszy od 66 lat został piłkarskim mistrzem Belgii. Ostatnia kolejka rozgrywek ligowych miała niesamowity przebieg.

Do 93. minuty meczu Genk-Antwerp to gospodarze byli „wirtualnymi” mistrzami kraju. Genk prowadziło 2-1, ale w czwartej minucie doliczonego czasu gry fantastycznym strzałem popisał się Toby Alderweireld.

W drugim meczu grupy mistrzowskiej Club Brugge - już bez szans na mistrzostwo - niespodziewanie wygrał na wyjeździe z Unionem Saint-Gilloise, które nadal liczyło się w walce o tytuł. To brukselczycy zdobyli pierwszego gola, dzięki któremu także byli w niedzielę przez pewien czas „wirtualnym” mistrzem kraju, ale ostatecznie przegrali 1-3.

To był niesamowity, pełen emocji finał sezonu. Każda z trzech drużyn, które miały szanse na mistrzostwo przed ostatnią kolejką, była w niedzielę w pewnym momencie przez pewien czas na czele „wirtualnej” tabeli, a o wszystkim rozstrzygnął przepiękny gol w końcówce w meczu pomiędzy mistrzem i wicemistrzem.

Ostatecznie Antwerp zakończyło sezon z 47 punktami na koncie. Wicemistrzem Belgii zostało Genk (46 punktów), a trzecie miejsce zajął Union (też 46 punktów, ale gorszy bilans bramek). Club Brugge uzbierał jedynie 36 punktów.

Royal Antwerp wywalczył mistrzostwo Belgii po raz piąty w historii. Poprzednie tytuły to jednak odległa przeszłość: antwerpski klub zdobył je w latach 1929, 1931, 1944 i 1957.

Mark Van Bommel to były holenderski piłkarz, a obecnie trener. Jako zawodnik występował między innymi w PSV Eindhoven, Barcelonie, Bayernie Monachium i AC Milanie. Rozegrał 79 spotkań w reprezentacji Holandii.

Jako trener prowadził między innymi PSV, VfL Wolfsburg, a szkoleniowcem antwerpskiego klubu jest od ubiegłego roku. To dla Van Bommela pierwszy tytuł mistrzowski w roli trenera.

05.06.2023 Niedziela.NL // fot. Shutterstock, Inc.