Pierwsza „idealna” kopia dzieła Van Gogha trafiła do pielęgniarki z Bussum

Kultura / Rozrywka

Fot. www.hollandfoto.net / Shutterstock.com

Pielęgniarka z Bussum jako pierwsza wygrała możliwość wypożyczenia wiernej kopii dzieła Van Gogha. Obraz należący do Muzeum Van Gogha pozostanie z nią przez 2 tygodnie i został dostarczony do jej domu przez dyrektorkę placówki.

Kobieta o imieniu Saskia została sfotografowana z kopią „Kwitnącego migdałowca” w towarzystwie Emilie Gordenker, dyrektorki amsterdamskiej placówki. Kilka dni temu Muzeum Van Gogha uruchomiło inicjatywę której celem jest umożliwienie obywatelom kontaktu ze sztuką w ich własnych domach. Poproszono obywateli o wyznaczenie członka rodziny, przyjaciela bądź sąsiada, którzy w tych trudnych czasach potrzebują pociechy. Nominowane osoby mają szansę na wypożyczenie perfekcyjnej kopii jednego z 9 najsłynniejszych arcydzieł Van Gogha.

W zeszłym tygodniu odbyło się pierwsze losowanie, w trakcie którego wyłoniono kobietę z Bussum. Nominował ją syn, który napisał, że jego matka przez 45 lat pracowała w służbie zdrowia. „W czasie pandemii pracuje na oddziale intensywnej terapii, nawet pomimo faktu, że znajduje się w grupie ryzyka. Mieszka sama i wraca do pustego domu, więc byłoby miło, gdyby przywitał ją Van Gogh”. Reprodukcja pozostanie w domu kobiety przez dwa tygodnie. Pierwsza kopia została dostarczona przez samą dyrektorkę placówki, pozostałe zostaną dostarczone przez personel Muzeum Van Gogha. Wiadomo, że cztery inne obrazy zostały wypożyczone osobom z: Rotterdamu, Amsterdamu, Den Bosch oraz Goes, zaś obywatele nominowali ponad 1000 bliskich osób.

Muzeum zapewnia, że „te doskonałe kopie są niemal niemożliwe do odróżnienia od oryginałów” i po dotknięciu czuć strukturę farb na płótnie. Reprodukcje były zazwyczaj używane do celów edukacyjnych.

W oświadczeniu prasowym Gordenker przekazała, że celem inicjatywy jest „dzielenie się sztuką w tych ciemnych czasach”. „Poprzez wypożyczenie reprodukcji z Muzeum Van Gogha chcemy uczynić dzieła malarza bardziej dostępnymi dla miłośników jego sztuki oraz obywateli, również w czasach kryzysu. Wierzymy w to, że kontakt ze sztuką może przynieść pocieszenie i radość” - tłumaczyła dyrektorka muzeum, dodając, że inspiracją do rozpoczęcia tej inicjatywy był jeden z listów Vincenta napisanych do jego brata, Theo: „Nie chodzi o nadzieję na lepsze czasy i wybieganie w przyszłość. Chodzi o robienie czegoś teraz, natychmiast” - napisał malarz.

Holenderskie muzea planują ponowne otwarcie w dniu 1. czerwca, choć eksperci wciąż mają wątpliwości, czy jest to dobry pomysł. Wraz z otwarciem placówek muzealnych wprowadzone zostaną surowe zasady bezpieczeństwa. Poza tym liczba osób odwiedzających muzeum w tym samym czasie będzie ograniczona.


21.05.2020 Niedziela.NL // Fot. www.hollandfoto.net / Shutterstock.com

(kk)


Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Wskaźnik upału osiągnął maksimum na południu Holandii. Roboty drogowe odwołane, asfalt zbyt gorący do pracy

News image

PRACA W HOLANDII: Codziennie setki wakatów na www.praca.nl (czwartek 25 czerwca 2026, www.PRACA.NL)

News image

Kryzys zaufania w holenderskiej prokuraturze. Grupa pracownicza rozwiązała się w proteście

News image

Małpa uciekła z Beekse Bergen. Przepłynęła fosę, która miała być nie do pokonania

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki