Holandia: Weterani ze Srebrenicy rezygnują z roszczeń wobec rządu

Archiwum '18

fot. Shutterstock

Grupa weteranów, która pozwała holenderski rząd za doznaną traumę spowodowaną wysłaniem ich na „misję niemożliwą” do Srebrenicy, zrezygnowała ze swoich roszczeń – informuje dziennik Telegraaf. „Nigdy tak naprawdę nie chodziło o pieniądze” - przekazał prawnik weteranów.

W 2017 roku około 230 mężczyzn rozpoczęło walkę o „symboliczne” 22 tys. euro (bądź tysiąc euro za każdy rok, który minął od czasu masakry w Srebrenicy) dla każdego poszkodowanego żołnierza. W 1995 roku walczyli oni w holenderskim batalionie Dutchbat III, zaś ich zadaniem było ochrona muzułmańskiej enklawy w czasie najazdu bośniackich Serbów.

W dniach od 12 lipca do 16 lipca 1995 roku, paramilitarne oddziały bośniackich Serbów wykonały masowe egzekucje na ok. 8373 muzułmańskich mężczyznach i chłopcach. Masakra ta jest uznawana za największe ludobójstwo w Europie od czasu II wojny światowej. Holenderski batalion nie zdołał zapobiec mordowi.

Prawnik weteranów, Michael Ruperti, w rozmowie z Telegraaf przekazał, że żołnierze wierzą, że ministerstwo obrony udzieli im dostatecznego wsparcia w obecnej sytuacji, kiedy zdecydowali się na rezygnację z roszczeń. „Tak naprawdę nigdy nie chodziło o pieniądze” - uzasadnił tę decyzję Ruperti. „Weterani utrzymywali, że holenderski rząd wiedział, że misja jest niemożliwa do wykonania. W następstwie masakry, cały świat zewnętrzny obwiniał żołnierzy za to, że nie byli w stanie zapobiec mordowi” - tłumaczył prawnik. To z kolei doprowadziło do szkód społecznych, emocjonalnych oraz finansowych.

Obecnie Ministerstwo Obrony płaci rekompensaty tylko tym żołnierzom, którzy byli w stanie udowodnić, że cierpią na zespół stresu pourazowego.


25.06.2018 KK Niedziela.NL


Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Szkoły zamknięte, rozprawy odwołane. Kod czerwony paraliżuje życie w Holandii

News image

Rijkswaterstaat apeluje: nie jedź jutro samochodem, jeśli nie musisz. Kod czerwony w ośmiu prowincjach

News image

Po raz pierwszy w historii Holandii wprowadzono kod czerwony z powodu upałów. Obowiązuje od północy w ośmiu prowincjach

News image

Oficjalna fala upałów w całej Holandii. Tej nocy może paść rekord najcieplejszej nocy w historii

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki