Holandia: Ocalały w wybuchu bomby w Nagasaki otrzyma od Japonii rekompensatę

Archiwum '16

Nagasaki 1945, fot. Shutterstock

Dick Büchel van Steenbergen był jeńcem wojennym w Nagasaki, gdy w sierpniu 1945 roku siły powietrzne USA zrzuciły na miasto bombę atomową. Po ponad 70 latach rząd Japonii przyznał van Steenbergenowi 8800 euro w ramach rekompensaty za szkody fizyczne i psychiczne.

Żołnierz Holenderskiej Armii Królewskiej został złapany przez japońskie siły zbrojne w pobliżu Bandung w  Indonezji w 1942 roku i umieszczony w obozie pracy w stoczni w Nagasaki.

9 sierpnia 1945 roku van Steenbergen widział samolot nad głową i ukrył się w stoczni, która znajdowała się mniej niż dwa kilometry od epicentrum wybuchu. Van Steenbergen zobaczył błysk a następnie ciemność. Większość budynków w pobliżu została całkowicie zniszczona.

W tamtym czasie w Nagasaki znajdowało się około 150 holenderskich żołnierzy. 140 przetrwało bombardowanie, lecz van Steenbergen jest jedynym, który żyje do dziś.

- Japonia bierze wszelką odpowiedzialność za bombardowania Hiroszimy i Nagasaki, mówi Yoko Huijs-Watanaki z fundacji dla osób dotkniętych wojną na Pacyfiku. - Ofiary zagraniczne, które chcą rekompensaty muszą jednak przejść przez naszą ocenę – mówi Japończyk.


08.03.2016 MŚ Niedziela.NL

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Rzecznik praw obywatelskich krytykuje opłaty za tunel Blankenburg. „System jest zbyt skomplikowany”

News image

Superfala upałów oficjalnie potwierdzona. Pierwszy taki czerwiec w historii

News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki