Holandia: Weterani służący podczas masakry w Srebrenicy żądają odszkodowania

Archiwum '16

fot. Shutterstock

Holenderscy żołnierze, którzy służyli jako siły pokojowe ONZ podczas masakry w Srebrenicy w 1995 roku, planują pozwać rząd za szkody wyrządzone na ich reputacji.

Podczas 'Dnia Weterana', który odbył się w miniony weekend, Minister Obrony, Jeanine Hennis powiedziała, że holenderscy żołnierze wysyłani do ochrony muzułmańskiej enklawy w Srebrenicy byli nieodpowiednio przygotowani, nie posiadali odpowiednich umiejętności, sprzętu ani wystarczającego dopływu informacji, który umożliwiłby im wykonywać swoją pracę.

Zdaniem prawnika Michaela Ruperti, wypowiedź rządu na temat nieodpowiedniego przygotowania żołnierzy, stwarza przepustkę do roszczeń odszkodowawczych. Podczas upadku Srebrnicy zginęło blisko 8,000 muzułmańskich mężczyzn i chłopców. Holenderscy żołnierze, którzy nie zdołali ochronić ofiar, od dawna byli uznawani za częściowo odpowiedzialnych za ludobójstwo.

- Pieniądze muszą się teraz znaleźć. Te wszystkie błędy zniszczyły naszą reputację. Pozew jest zbiorowy i w najbliższym miesiącach zamierzamy omówić go z ministrami – powiedział jeden z weteranów Olof Bijeboer.

Zdaniem MON, dla weteranów, którzy zostali ranni lub mają do czynienia ze stresem pourazowym, wiele już zostało zrobione.


28.06.2016 MŚ Niedziela.NL

Dodaj komentarz

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama
Reklama
Najnowsze komentarze
Najnowsze wiadomości
News image

Asfalt pęka i wybrzusza się na holenderskich drogach. Upały uszkadzają nawierzchnię

News image

Zabił byłą partnerkę psim łańcuchem i próbował upozorować samobójstwo. Sąd skazał go na 21 lat więzienia

News image

Defilada Weteranów i festiwal Defqon.1 odwołane z powodu upałów

News image

Prawie 40 stopni w Limburgii. Rekord upału z 2019 roku jednak nie padł

Najnowsze Ogłoszenia Wyróżnione


reklama a
Linki